Rada pro tento den - 22. června
Líbila by se vám lesní skalka ve stinném zákoutí zahrady?
Na zastíněném místě pod stromy může vzniknout velmi působivá, netradiční skalka. Kameny mohou doplňovat kapradiny, mechy, vřesy a vřesovce, zakrslé dřeviny a čarověníky, na vlhkých místech či u vodní plochy potom i bahenní rostliny. Vlhkomilné rostliny žijící v kyselém prostředí obvykle dobře snášejí stín, ale nehodí se pro obvyklé skalky postavené pouze z kamenů. Pokud však různé druhy dobře sesadíme a doplníme prostor kameny, vytvoří zajímavou variantu skalky na slunném stanovišti. Tímto způsobem vyřešíme úpravu stinných zákoutí, třeba pod vzrostlými jehličnany či listnáči. Skalku zbudujeme z vhodných kamenů (nejlépe se hodí oblé nevápenné kameny s drsnějším povrchem, ideální jsou částečně porostlé mechem a lišejníky. Doplníme je kořeny, kmeny a pařezy.
Ideální orientace zastíněné skalky je severním směrem, může být umístěná i ve stínu stromů, nejlépe vyšších jehličnanů. Jako základní substrát mezi kameny je se hodí rašelinopísčitý, v poměru 2:1 – je kyselý, zadržuje vláhu a zároveň je dostatečně vzdušný. Rostlinný základ mohou tvořit různé druhy vřesů (Calluna) a vřesovců (Erica), které rozkvétají na jaře i na podzim, některé dokonce v zimě. I když vřesům svědčí i slunná poloha, snášejí rovněž polostín. Dále zde můžeme pěstovat vlochyně (Vaccinium), či jedlé velkoplodé borůvky a brusinky, na vlhčích místech pak kruštík bahenní (Epipactis palustris), blatouch bahenní (Caltha palustris), kaly (Calla) aj.
Doplnit je můžeme i různými dřevinami. Půvabné jsou menší druhy azalek a pěnišníků (Azalea a Rododendron), bříza trpasličí (Betula nana), rojovník bahenní (Ledum palustre) či borovice (Pinus silvetris, P. uncinata). Skalku můžeme doplnit i sítinami (Carex) připomínajícími traviny, či některými kapradinami a mechy. U rozsáhlejších vřesovištních „skalek“ je ideálním doplňkem menší vodní plocha.
Další tipy pro založení lesní skalky najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka