Rada pro tento den - 21.3.
Z březnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali několik rad Ludmily Duškové pro zahrádkáře.
Zkuste vypěstovat buráky
Podzemnice olejná známá spíše jako burské oříšky slouží především k výrobě velmi kvalitního oleje, který se blíží olivovému. Pouze menší část produkce je využívána pro jiné zpracování. Semena podzemnice olejné již lze sehnat i u nás a můžeme si tedy vyzkoušet vypěstovat své vlastní buráky. Zvládnou to i děti, pro které je sledování celého vývoje rostliny z oříšku určitě výbornou pedagogickou pomůckou. Pro pěstování je vhodný slunný záhon s výživnou a propustnou zeminou, možné je vyzkoušet pěstovat rostliny i v květináčích či truhlících. Rostlinky se vyplatí předpěstovat a to již v březnu, na záhony je pak vysazujeme v květnu a sklízet můžeme v průběhu srpna. Sklizené plody nám ale asi nebudou příliš chutnat. Ty, co se běžně kupují, jsou totiž pražené a dokonce částečně zbavené tuku.
Vysazujeme meruňky a broskve
Pokud jsme promeškali podzimní termíny výsadby ovocných stromů, můžeme to dohnat nyní. V zásadě lze na jaře vysazovat všechny ovocné stromy a keře bobulovin, ale pro většinu je podzimní termín přece jen lepší. Jsou ovšem i výjimky: meruňky, broskvoně a nektarinky vysazujeme právě v druhé půlce března. Kdouloně, vlašské ořešáky, ostružník, vinnou révu a aktinidie neboli kiwi vysazujeme ale až v dubnu. Pro úspěšné zakořenění se vyplatí vysazovat ovocné dřeviny kontejnerované. Prostokořenné mohou mít po delším nebo nevhodném skladování zaschlé kořeny.
Dělení trvalek
Koncem března začneme s výsadbou trvalek, které kvetou v létě. Právě v této době je čas na jejich dělení a přesazování. Naopak s trvalkami, které kvetou časně zjara teď nehýbeme, abychom neohrozili vývoj květů. Příliš přerostlé keře trvalek opatrně vyryjeme bez poškození kořenů. Při rozdělování trsů dbáme, aby každá část měla zdravé srdíčko s několika výhony. Kořeny zakrátíme asi o pětinu délky. Rozdělené sazenice ihned vysadíme, rozhodně nesmějí být delší dobu vystaveny působení slunce, případně větru. Rostliny nesázíme na stejné místo, kde je již půda unavená.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.