Rada pro tento den - 2.12.

2. prosinec 2008
Rada pro tento den

Z nového čísla časopisu Receptář jsme vybrali několik tipů Ludmily Duškové na prosincové zahradničení.

Poslední měsíc v roce je nejvhodnější dobou, kdy můžeme pokácet starý, překážející nebo již uschlý strom. Stromy jsou totiž ve vegetačním klidu, bez listí a tak je práce mnohem snazší. Vždycky je dobré vykopat ze země i kořeny stromu. Pokud jsou příliš mohutné a netroufneme si na ně, je možné do otvorů navrtaných v pařezu nalít přípravek Root a po několika měsících ztrouchnivělý pařez zapálit.
Z procházky předvánoční přírodou si můžeme domů přinést celou řadu zajímavých materiálů pro dozdobení vánočního stolu. Například zbylé plody na keřích, jako šípky či plody břečťanu, zbytky květenství, ale i celou škálu travin. Poslouží nám výborně pro vytvoření vlastní dekorace, třeba misky nebo vánočního svícnu. Další rada je pro pěstitele růží: Pokud zůstaly na keřích růží pomrzlé nebo odkvetlé květy, je stále vhodná doba pro jejich odstranění. Celé rostliny se vyplatí zakrátit asi o polovinu a pak část rostlin těsně nad zemí - především kořenový krček - dobře přihrnout kompostem, případně listím smíchaným se zeminou. Tato vrstva ochrání pupeny před namrznutím, aby z nich na jaře mohly vyrašit nové výhony.
Cibuli a česnek lze využít k léčbě pokojových květin. Pokud u pokojovek zpozorujeme nápadné deformace listů či různé skvrnitosti a nepomůže-li květinám změna místa nebo přesazení, zkusíme potírat listy rovnou plochou rozříznutého česneku. Tuto kúru je možné po několika dnech opakovat. A jak pomůže cibule? Cibulové slupky přelijeme vařící vodou (nejlépe dešťovou) a necháme je asi 24 hodin stát. Pak rostliny v květináči postavíme do vany a důkladně je konvičkou na zalévání osprchujeme cibulovou vodou. Proti škůdcům také pomůže, když do květináčů přímo k rostlinám zapíchneme několik stroužků česneku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?