Rada pro tento den - 2.10.

2. říjen 2008
Rada pro tento den

Z nového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady Josefa Galla pro zahrádkáře, jak si poradit se rzí hrušňovou.

Tato nápadná houbová choroba se výrazně rozšířila v posledním desetiletí. Na povrchu listů hrušní jsou patrné žlutorezavé skvrny o velikosti 0,5 cm, v jejichž středu jsou černé tečky. Ze spodu listů pozorujeme okem viditelné chomáčky pohárkovitých útvarů - aecidií. Při silnější infekci, když je postiženo 80 % a více listové plochy, může u mladších stromků dojít i k redukci nárůstu letorostů, velikosti listů i plodů. Ve většině případů je však rez zatím jenom kosmetická vada na kráse. Jde o dvoubytnou houbu, jejímiž hostiteli jsou hrušně a některé druhy jalovců. V našich podmínkách jde především o jalovec čínský (Juniperus chinensis) a jeho variety a výjimečně také o jalovec klášterský (J. sabina) a jeho variety. Jalovec čínský je u nás v současné době nejrozšířenějším druhem okrasného poléhavého druhu jalovce.

Houba způsobuje postupné zesvětlení jalovce, jeho kratší přírůstky, prosychání až odumírání napadených větviček, které může trvat i několik let. Škodlivé výskyty jsou jen na lokalitách, kde jsou vedle sebe nebo v bezprostřední blízkosti pěstovány hrušně a hostitelské jalovce. Základem ochrany (pokud to je možné) je tedy dostatečná prostorová izolace mezi oběma hostiteli - měli by růst v odstupu minimálně 150-200 m. Můžeme také odstraňovat napadené větvičky jalovců před květem hrušní. Hrušně je také možné chránit chemickými postřiky. Většina přípravků účinkujících proti strupovitosti jádrovin tlumí i výskyty rzí a doporučují se použít (tak jako u strupovitosti hrušně) v době před květem a krátce po odkvětu hrušní (vhodné jsou například přípravky Baycor 25 WP, Dithane DG Neotec, Novozir MN 80 NEW, Talent aj.).

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.