Rada pro tento den - 20.7.

20. červenec 2007

Z červencového čísla časopisu Receptář jsme pro vás vybrali další tři rostliny, které mohou pomoci léčit kromě jiného onemocnění srdce a cév. Jsou to jírovec maďal neboli kaštan, barvínek menší a janovec metlatý.

Jírovec maďal - kaštan
Květy kaštanu pomáhají rozpouštět hlen a usnadňují vykašlávání, všechny části stromu působí příznivě i na cévní a lymfatický systém, zpevňují cévní stěny a pomáhají hojit křečové žíly. Květ sbíráme za suchého počasí a sušíme ve stínu. Loupaný plod je třeba dosušit uměle, neboť při pomalém sušení plesniví. Kůru sbíráme pouze z mladých větviček. Z plodů a kůry připravujeme tinkturu, nálev je značně nepoživatelný - je vhodný jen jako stahující kloktadlo. Doporučuje se užívat denně kapku tinktury na kilogram hmotnosti a toto množství rozdělit alespoň do tří dávek v průběhu dne. Při nachlazení spojeném s obtížným vykašláváním užíváme nálev z 2-3 lžiček květu na šálek vody. A jak připravíme tinkturu? Léčivé části rostliny co nejvíce rozmělníme a zalijeme koncentrovaným alkoholem tak, aby v něm rostlina byla zcela ponořená. Necháme uležet nejméně čtrnáct dní a během té doby obsah nádoby občas protřepeme. Poté tinkturu přefiltrujeme do uzavíratelné láhve.

Barvínek menší (Vinca minor)
Pomáhá především při léčbě vysokého krevního tlaku, zastavuje nejrůznější krvácení (z nosu, dásní či gynekologické) a naopak zlepšuje prokrvení srdečního svalu. Prospěšný je také při zánětech sliznic v dutině ústní, průduškách či střevech. V červnu a červenci sbíráme kvetoucí nať. Odtrháváme nedostatečně vybarvené listy, které rychle sušíme ve stínu či uměle do teploty 45 °C. Užíváme nálev z čajové lžičky sekané natě na šálek vody, nejlépe dvakrát denně, tinkturu čtyřikrát denně 20 kapek. Pozor! Barvínek je ve vyšších dávkách mírně toxický.

Janovec metlatý
Tato rostlina je jedovatá a vnitřně ji lze užívat jen v minimálních dávkách, které zastavují krvácení, tlumí bolesti hlavy a mají účinky podobné adrenalinu. Raději však janovec nahradíme bezpečnějšími léčivkami. Vhodné je zevní použití - nálev z hrsti květů janovce na litr vody usnadňuje hojení ekzémů a lupénky, koupele končetin mohou i zvýšit příliš nízký krevní tlak a působí příznivě při poruchách štítné žlázy. Sbíráme plně rozvité květy, ovšem nesmějí mezi nimi být semena, která jsou z celé rostliny nejjedovatější.

Spustit audio