Rada pro tento den - 20. dubna
S Radou pro tento den se vypravíme se na vítání ptačího zpěvu.
Tažní ptáci přilétají ze svých zimovišť a ornitologové zvou na další ročník pozoruhodné akce, která zapustila kořeny v řadě zemí Evropy a v Česku se koná již po osmnácté. Přátelé přírody mohou s ornitology pozorovat ptactvo na desítkách míst České republiky a účastnit se rozmanitých doprovodných programů, které pořadatelé připravili. Vycházky začínají brzy ráno. Na mnoha místech se uskuteční ukázky kroužkování ptáků s možností prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se o kroužkování mnoho zajímavostí. Organizátoři zpestřují své akce mj. přednáškami (obvykle den dva před vycházkou), výstavkami peří, hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů.
Bez budíku se toho dne sice neobejdete, ale zážitky si jistě odnesete. Vypravte se do lesů a k rybníkům na jarní koncerty! Vítání ptačího zpěvu vzniklo v Británii a jeho česká historie se píše od roku 1992. Každý rok akci, která se koná v dubnu a květnu, objeví noví zájemci, a tak přibývá jarních vycházek zaměřených na pozorování ptáků, poslech ptačích hlasů a setkání veřejnosti s odborníky. Vítání ptačího zpěvu pořádají pobočky České společnosti ornitologické, správy národních parků a chráněných krajinných oblastí, organizace Českého svazu ochránců přírody, skauti, městské úřady, střediska ekologické výchovy, domy dětí a mládeže, občanská sdružení a další fandové přírody. Co s sebou? Nejlépe dalekohled, i když pořadatelé obvykle kvalitní optiku berou také, aby zájemcům nabídli ještě zajímavější pozorovací zážitky. Hodit se bude fotoaparát, atlas ptáků, teplé oblečení, obuv do vlhka, svačina.
Další tipy na výlety do přírody, ale také informace o ptačí migraci s radami, jak zahradu přetvořit v ptačí ráj, najdete v internetovém Receptáři na serveru www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.