Rada pro tento den - 2. března
Z březnového čísla časopisu Receptář, které vychází tento týden, jsme vybrali rady, jak si v bytě poradit s plísněmi.
Většinou se doma plíseň objeví v zimním období na stěnách na místech, která jsou výrazně chladnější, než je teplota v místnosti. Obzvlášť pak v případě, kdy je v místnosti vysoká vzdušná vlhkost. V bytě by se měla vzdušná vlhkost pohybovat na hodnotách 50–60 %, jakmile je vyšší, mohou vznikat problémy. Proto je důležité i v zimně místnosti větrat – nejekonomičtější je krátké intenzivní větrání. Ale ani to nemusí stačit. Můžeme si proto například pořídit malé absorpční přístroje, které vodní páry přeměňují na tekutinu. Kondenzované vodní páry tyto absorbéry shromažďují v zásobníku a pokud je plný, vodu jednoduše vylijeme. Opatříme si vlhkoměr a podle naměřených hodnot pak rozmístíme absorpční přístroje, abychom optimalizovali vzdušnou vlhkost v bytě. Nejúčinnějším řešením, především v rodinných domcích, je samozřejmě zateplení fasády. Je to velká investice, která se však vrátí v úsporách za teplo.
Jiným řešením je místa, kde se s příchodem chladného počasí často vyskytuje plíseň, ošetřit speciálními přípravky. Vhodný je například koncentrovaný dezinfekční prostředek Remal sanal, který likviduje plísně, houby, lišejníky, řasy a bakterie. Stěny ošetřené tímto prostředkem je vhodné ještě natřít malířskou barvou, která obsahuje látky bránící růstu plísní.
Pokud se již na stěně plíseň objeví, můžeme ji odstranit jiným vhodným přípravkem (například Ceresit stop plísni, či Savo proti plísni). Postižená místa stačí postříkat, nechat přípravek několik minut působit a poté zbytky plísní, které na stěně zůstaly, opatrně stáhnout vlhkým hadrem. Hadr pak zlikvidujeme. Pozor! Plíseň nikdy nestíráme nasucho, protože bychom mohli spory plísní roznést do okolí.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v březnovém čísle časopisu Receptář
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.