Rada pro tento den - 19.3.
Tento týden vychází speciální vydání časopisu Receptář nazvané Jarní inspirace. Ze spousty nápadů, které přináší, jsme vybrali rady, jak si vyrobit hedvábný batikovaný ubrousek technikou voskové batiky.
Při této technice postupně zakrýváme na textili plochy, které látku chrání před dalším následným obarvením. Pracujeme s horkým voskem a během batikování je tedy třeba postupovat zvlášť opatrně.
Potřebujeme:
* Hedvábnou metráž (např. pongé 8 nebo 10)
* Barvy na hedvábí
* Rám, štětec
* Připínáčky, staré noviny
* Včelí vosk nebo parafín
* Hrnec na vosk (nejlépe speciální nádobu s termostatem zvanou hnízdo
* Speciální nástroj pro nanášení horkého vosku nazývaný tjanting
Postup:
Hedvábí vypneme připínáčky na rám. Vhodnější jsou trojhroté připínáčky, které lépe drží materiál a nehrozí jeho protržení. Začneme malovat horkým voskem jednotlivé motivy. Kromě tjantingu můžeme k nanášení vosku použít stužku nebo štětec. Plochy zakryté v této fázi zůstanou do konce bílé. Barvy na hedvábí nanášíme buď do vlhka - přechody budou plynulé, nebo do sucha - na okrajích barevných ploch zůstanou ostré okraje. Zpočátku volíme raději světlejší tóny naředěné vodou, aby mohla sytost obrázku v jednotlivých vrstvách gradovat. Další voskovou vrstvu nanášíme na naprosto suché hedvábí, jinak vosk ulpí pouze na povrchu a barva pod ním podteče. Rychlé sušení např. horkým fénem může vosk rozpustit, musíme být proto trpěliví. Čím více barevných a voskových vrstev naneseme, tím živější získáme výsledný obrázek. Po dokončení malby obrázek podložíme starými novinami a dalším archem novin jej překryjeme. Žehličkou nastavenou na hedvábí rozpustíme vosk, který do sebe nasají noviny. Batikovaný ubrousek vypereme ve vlažné mýdlové vodě a poté použijeme aviváž pro zjemnění materiálu. Ještě vlhké vyprané hedvábí pak vyžehlíme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka