Rada pro tento den - 18.7.

18. červenec 2008
Rada pro tento den

Z posledního čísla časopisu Receptář jsme vybrali červencové rady Ludmily Duškové pro zahrádkáře.

U celeru začíná v červenci hlavní období růstu. Na prvním místě je tedy v těchto dnech voda a živiny. Pokud chceme zeleninu dobře skladovat, je důležité celeru zajistit hnojiva s vysokým obsahem draslíku, použijeme tedy odpovídající vícesložková hnojiva (například Cererit).

Letní odrůdy jablek jako třeba Průsvitné letní, Julia, Mantet a další dosahují sklizňové zralosti již v červenci. Nejlépe chutnají, ponecháme- li je na stromě až do chvíle konzumace. Pokud je natrháme do zásoby, rychle ztrácejí svou chuť a vůni. U všech letních odrůd dozrávají plody postupně, proto je dobré sklízet jen zralá jablka.

Skleníkové okurky budou dobře plodit, pokud budeme kromě pravidelného zalévání a přihnojování také pečlivě kontrolovat jejich zdravotní stav. Výskyt škůdců či houbových chorob je nutné podchytit včas a zasáhnout doporučenými přípravky na ochranu rostlin. Mezi nejčastější škůdce okurek patří sviluška chmelová, která škodí sáním na listech - ty pak velmi rychle sesychají a odumírají. Škůdce poznáme podle pavučinek - nejlépe jsou vidět v paždí listů.

U balkonových rostlin pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Květiny budou vypadat podstatně lépe, ale hlavně začnou intenzivně nasazovat květy nové. Tento úkon je důležitý především u petúnií, jinak totiž tyto letničky začnou nasazovat semena, a ukončí tak intenzivní kvetení.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...