Rada pro tento den - 18.12.

18. prosinec 2009
Rada pro tento den

Z prosincového čísla časopisu Receptář jsme vybrali několik praktických rad čtenářů.

Jak snadno loupat vlašské ořechy radí Ludmila Uhrová z Třebíče: Suché vlašské ořechy snadno vyloupeme, když je chvíli povaříme ve vodě, ale ne dlouho - jinak by jádra změkla. Po vychladnutí ořechy zbavíme skořápek obvyklým způsobem, ale půjde nám to snadněji.
Jak vyzrát na rybenky v koupelně radí Jitka Švecová z Boskovic. Píše, že v koupelně mívali hodně tohoto nepříjemného hmyzu, který vylézal hlavně v noci. Paní Švecová tedy na podlahu položila v několika vrstvách novinový papír a na něj nastrouhala syrový brambor. Jeho aroma přivábilo rybenky, které nalezly pod brambor. Stačilo pak ráno papír jednoduše sbalit a i s obsahem vyhodit do popelnice.
Jak se zbavit červotoče radí hned dva čtenáři.
Jaroslav Vodák ze Zábědova doporučuje rozmístit co nejblíže okolo napadeného nábytku obyčejné dubové žaludy. Po čase by se červotoči měli do žaludů přemístit. Žaludy tedy čas od času kontrolujeme, a pokud zjistíme, že se v žaludech objevily typické dírky, žaludy spálíme.
Taťána Kartalová z Ústí nad Orlicí má jiný osvědčený recept proti červotočům. Smícháme leštěnku s pepřem (i cayenským) v poměru 1:1, kaši zředíme terpentýnem a jednou týdně roztokem potíráme otvory vytvořené červotoči na dřevu. Nebo otvory napustíme petrolejem a uzavřeme voskem. Napadené nohy nábytku můžeme postavit do sklenic s petrolejem a několik dní počkat, až dřevo petrolej nasákne.
Jak uskladnit celer radí Hana Bílá z Českých Budějovic. Na podzim celer sklidíme tak, že jej podebereme rycími vidlemi i s trochou země. Dlouhé kořínky zastřihneme a necháme je v částečném zemním balu. Zelenou nať odlámeme - ponecháme jen malé středové listnaté naťové výhonky. Do bedničky vystlané igelitem pak celer hustě naskládáme a bedničku dáme do chladného, ale nezamrzajícího sklepa. Celer takto vydrží až do jara.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.