Rada pro tento den - 17.11.

17. listopad 2010
Rada pro tento den

Dnes se dozvíme, jak na jedovaté pokojové rostliny.

Z internetového Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy
Jedovaté pokojové rostliny
Pokojové rostliny zpříjemňují bydlení, některé však mohou ublížit malým dětem, domácím zvířatům, především ptákům, morčatům či králíkům. Obsahují jedovaté látky. Vedle otravy mohou způsobit vyrážky či alergie. Nebezpečné rostliny je nutné umístit z dosahu malých dětí a zvířat, nebo se jejich pěstování raději vzdát.

V přírodě se rostliny brání jedem proti sežrání. Pes ani kočka obvykle rostliny neokusují. Pro bytové kočky se hodí pěstovat trochu trávy v hrnku či truhlíku, pak nechají ostatní zelené na pokoji. Morče a králík ovšem zelené rostliny lákají. Stačí je umístit tak, aby na ně nedosáhli. Volně pouštěný papoušek bývá také ohrožen; jedovatost rostliny nemusí rozpoznat.

Rostliny z čeledi amarylkovitých obsahují alkaloidy působící jako nervové jedy. Jsou soustředěny především v cibuli, nebezpečné jsou však i ostatní části rostliny, jako je klívie (řemenatka), amarylis, krvokvět, takzvané sloní ucho (Haemanthus) či hvězdník (Hippeastrum).

Pro dekorativní, šípovité tmavozelené listy se světlou žilnatinou je stále častěji pěstovaná alokázie, která dokáže podráždit pokožku už při pouhém dotyku. Patří do stejné čeledi jako dieffenbachie, monstera, potos, filodendron či anthurium známé bizardními květy. Všechny tyto rostliny obsahují toxické látky a krystalky šťavelanu vápenatého. Po pozření dráždí sliznice a mohou vést k otokům a vážným dýchacím obtížím.

Neškodný není ani půvabný brambořík. Obsahuje jedovatý saponin cyclamin, který způsobuje rozpad červených krvinek.

Další tipy najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.