Rada pro tento den - 15.10.
Z říjnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali několik kutilských nápadů.
Natírání plechových střech vyřešil po svém Zdeněk Lávička z Klatov. Natírání válečkem má totiž své nevýhody, protože s válečkem se ne vždy dostaneme všude tam, kam chceme, jako do rohů nebo spár. Pan Lávička to vyřešil tak, že na násadu od koštěte připevnil plochý štětec široký deset centimetrů. S tímto nástrojem snadno a rychle nejen zvládne natřít velké plochy, ale i méně přístupná zákoutí.
Tmelení většího množství otvorů v dřevěných deskách pro šrouby si usnadnil Jaroslav Janský z Jirkova. Obvykle se otvory maskují tak, že se do otvorů vsadí dřevěné kolíčky, prohlubeň se do roviny desky zarovná tmelem a přebrousí. Panu Janskému to připadalo zdlouhavé, a proto do otvorů šroubovákem napěchoval kousky polystyrenu, který zakryl tmelem. Druhý den po zatvrdnutí tmelu zbylé prohlubně znovu zatmelil a přebrousil do roviny.
Indikátor kvašení domácího vína si vyrobil Josef Tkoč z Dětmarovic. Do korkové zátky uzavírající kvasnou nádobu natěsno zasuneme plastovou nebo měděnou trubičku a na ni navlékneme obyčejný gumový balónek. Hrdlo balónku omotáme nití, aby těsnil. Těsnost ještě pojistíme drážkami, které vypilujeme do povrchu trubičky. Nenafouknutý balónek propíchneme jehlou. Podle toho, nakolik je balónek nafouknutý, poznáme, jak intenzivně probíhá kvašení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.