Rada pro tento den - 15. února

15. únor 2011
Rada pro tento den

Z únorového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady čtenáře Pavla Švece z Boskovic, jak čistit komín rodinného domku.

Komín čistím pravidelně jedenkrát za rok po skončení topné sezony, většinou v létě. Jednou za čas si také pozvu kominíka, aby komín odborně prohlédl a zjistil jeho stav. Používám tzv. kominický set se štosákovým kartáčem umístěným na pružné tyči. Set lze sehnat v běžném železářství nebo v hobby marketu. Důležité je zkontrolovat, aby průměr čisticí části nářadí odpovídal průměru komína a také pro jaký druh komínové vložky se zařízení hodí – zda pro keramiku či nerez. Se štosákovým kartáčem mohu komín čistit shora i zdola od komínových dvířek, protože komín není příliš dlouhý. Tímto kartáčem dobře vyčistím i kouřovod – rouru mezi kotlem a komínem.

Při čištění používám i další pomůcky, třeba roušku, abych se nenadýchal sazí (stačí běžná zdravotnická) a zrcátko, kterým se do komína dívám. V kamnech nejprve spálím speciální chemický čistič (tzv. čisticí špalek) a poté přestanu topit. Chemický čistič hořením naruší saze a čištění komína je jednodušší. Před čištěním ale musím utěsnit dvířka od kamen umístěných v bytě, rovněž tak dvířka od kotle. Komín kartáčem čistím ze střechy tak, že kartáč spouštím dolů a zase vytahuji nahoru. Když vidím, že je komín hodně zanesený sazemi, postup několikrát opakuji. Pak už jen vymetu saze spodními dvířky komínu. Důležité je řádně pročistit i tzv. sopouch (napojení kouřovodu do komína). Nakonec odstraním ucpávky, vymetu kamna a zatopím, abych ověřil, jak dobře komín tahne.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v únorovém čísle časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách ireceptar.cz.

Spustit audio