Rada pro tento den - 15. června

15. červen 2011
Rada pro tento den

V následujícím článku se dozvíme, jak pěstovat jahody.

Vysazené jahody je potřeba pravidelně zalévat a půdu okolo rostlin mělce kypřit. Velmi dobře se osvědčila kapková závlaha. Pěstování jahod nám také usnadní netkaná černá fólie, která propouští vodu a přitom v půdě udržuje vlhkost. kromě toho pod ní neroste plevel. Je také možné kolem jahod nastýlat. Především před sklizní můžeme dozrávající plody podkládat slámou, dřevitou vatou a podobně. Nastýlání má klady i zápory. Pozitivem je, že omezí výpar v okolí rostlin, ale hlavně zamezí znečištění plodů zeminou. Za trvale deštivého počasí ovšem podkladový materiál pomalu osychá, což může zvýšit riziko, že jahody napadne některá houbová choroba. V nástýlce se také mohou ukrývat slimáci.

Jahodník můžeme vysazovat i v těch nejmenších zahrádkách. Podle některých zkušeností je možno na zahrádce dosáhnout špičkový výnos až 3 kg plodů ze čtverečního metru. Je ovšem třeba zvolit vhodnou odrůdu a správnou agrotechniku.
Jahodník vysazujeme nejčastěji v letním období od poloviny července do poloviny srpna. Pro výsadbu používáme sazenice vypěstované z odnoží. Pokud je vysazujeme na jaře, používáme takzvané frigo sazenice, které jsou odolné vůči nízkým teplotám. Vůbec vysazovat jahodník na jaře není příliš časté a pokud se už rozhodneme jej vysadit právě na jaře, měli bychom tak učinit co nejdříve, abychom využili co nejvíce zimní vláhy. Zahrádkáři rostliny nejčastěji vysazují do řádků, které jsou od sebe vzdáleny 60–80 cm od sebe, rostliny pak sázíme 20–30 cm od sebe. Správně vysazená sazenice nesmí mít srdíčko zakryté zeminou, ale ani příliš vytažené nad povrch půdy.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v červnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio