Rada pro tento den - 14.6.
Z internetového Receptáře vybíráme užitečné rady a tipy.
Sirupy a čaje z bezových květů
Světle žlutá květenství černého bezu patří k nejdostupnějším a také k nejchutnějším bylinkám. Čaje, šťávy a sirupy můžeme pít jako osvěžující nápoje, ale stejně tak je používat proti nachlazení či horečce. Oblibě se těší i květy smažené v různých těstíčkách.
Bez černý (Sambucus nigra) je odolný keř stromovitého vzrůstu, který dosahuje výšky až sedmi metrů. Roste hojně na okrajích polí i lesů, u potoků i na rumištích, a to od nížin až do hor. Na větší zahradě pěkně vyplní pustší kout – rychle se rozrůstá, je pěkný na pohled a přináší mnohý užitek. Nejlépe roste ve vlhčí, humózní půdě. Černý bez má léčivý květ i plod.
Oblíbená žlutavá květenství odstřihneme nejlépe těsně před úplným rozvitím jednotlivých kvítků, sušíme ve stínu při dostatečném prouděním vzduchu na čistém papíře nebo zavěšená na šňůře. Po usušení zbavíme květenství stopek a sesypeme. Léčivý čaj pomáhá při nachlazení.Z květenství se připravují také chutné a vonné šťávy a sirupy, případně se obalují v těstíčku a smaží. Z květů černého bezu lze připravit i sirup hustý jako med:
30 květenství s jedním citronem včetně kůry povaříme ve ¾l vody 10 minut a pak necháme louhovat 24 hodin. Přidáme 1,5 kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Pro vůni přidáme 2 vanilkové cukry.
Další podrobnosti o využití květu bez černého a recepty na sirupy a šťávy najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.