Rada pro tento den - 13.8.

13. srpen 2008
Rada pro tento den

Ze srpnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady Ladislava Šustka z Radče a Františka Marka z Prahy, jak naklepat kosu.

Rady jsou pro ty z vás, kteří nejste příznivci hlučných strojů, které trávník sice posekají dokonale, ale s rámusem, který je nepříjemný nejen sekáči, ale sousedům. Zplodiny benzinových sekaček také na zdraví nepřidají. Takže pokud chcete šetrně posekat zahradu a zároveň si trošku zdravě protáhnout tělo, potřebujete mít kosu nejen dobře nabroušenou, ale také naklepanou. Naklepáním se břit kosy nejen vytahuje a ostří, ale také zpevňuje. Kosu můžeme naklepávat na takzvané babce - tedy kovovém klínu s mírně oblou hlavou. Na ni přiložíme břit kosy a kladívkem s tupým koncem na něj klepeme jakoby skluzem, abychom při každém úhozu ostří roztáhli. Údery vedeme šikmo a jen jedním směrem. Takto úhoz za úhozem postupně proklepeme celé ostří. Pak kosu obrátíme a vše zopakujeme, je důležité abychom ostří naklepali opět týmž směrem. Tento posstup však vyžaduje určitou základní zručnost a především delší cvik. Zájemcům o zvládnutí této techniky doporučujeme cvičit na vyřazeném starém nástroji. Ovšem můžeme si vše usnadnit a v železářství koupit naklepávač - například válečkový. Tělo tohoto nástroje tvoří ocelový váleček s trnem a čepem. Trn lze upevnit ve svěráku nebo zarazit do špalku z tvrdého dřeva. Na čep naklepávače pak nasadíme ocelovou čepičku, pod jejíž spodní lem vložíme ostří kosy a údery obyčejného kladívka na čepičku tvarujeme břit kosy. Během práce kosu pomaličku posunujeme směrem od patky kosy k její špičce. Nejprve použijeme čepičku s méně oblým okrajem, kterou materiál kosy takzvaně vytahujeme. Poté stejným způsobem kosu naklepeme pod druhou čepičkou se zkoseným okrajem, a břit tak naostříme. Především při práci s druhou ostřicí čepičkou je potřeba dávat pozor, abychom ostří příliš silnými údery neroztřepili. Nakonec kosu přebrousíme ručním karborundovým brouskem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...