Rada pro tento den - 13. října
Vybrali jsme užitečné tipy, jakou údržbu bychom měli provést u zahradní techniky před zimou, kdy ji nebudeme používat.
Minulý týden jsme se věnovali motorům zahradní techniky, dnes se soustředíme na další části jako je převodovka a žací ústrojí. U převodovek se věnujeme předevšíém jejich olejové náplni. U klasických sekaček s košem nebo u sekacích traktůrků mají mechanické i hydrostatické převodovky celoživotní náplň. U sekaček a mulčovačů na vysokou trávu nebo jednoosých malotraktorů před zimou olej v převodovce alespoň doplníme, vyměnit jej můžeme až na jaře. U žací techniky kontrolujeme řemeny, které pohánějí žací nože. Pokud jsou roztřepené nebo popraskané, raději je hned vyměníme. Při výměně zároveň zkontrolujeme stav napínacího mechanismu.
Musí chodit zlehka, bez zadrhávání. Nože sekaček, mulčovačů, zahradních traktorů a křovinořezů odmontujeme a přebrousíme. Velké nože sekaček se sběracím košem nebo nože zahradních traktorů musíme po nabroušení vyvážit, protože silné vibrace rotujícího nevyváženého nože snižují životnost motoru. Nůž vyvažujeme tak, že jej po přebroušení nasadíme ve středovém otvoru na obrácený šroubovák a sledujeme, zda se nůž nepřevažuje na jednu stranu. Pokud ano, z ostří těžšího konce odebíreme kov tak dlouho, dokud nůž není na šroubováku v rovině. Nabroušené nože diskových a bubnových sekaček vyvažovat nemusíme. Pokud již nůž nelze nabrousit a vyvážit, pořídíme si nový. Kupujeme vždy originální nože, protože repliky jiných výrobců bývají často překalené, a při nárazu na překážku mohou prasknout. Nabroušené žací nože a kotouče ještě očistíme od rostlinných zbytků a potřeme je motorovým olejem. Podobně chráníme před korozí žací skříně a skelety především u mulčovačů, rotačních sekaček a čtyřkolových zahradních traktůrků, které tyto části nemají vyrobené z pozinkovaného ocelového plechu či z hliníku Nakonec stroje uložíme na suché a chladné místo a přikryjeme je prodyšnou látkou, která nedovolí usazování prachu.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v říjnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.