Rada pro tento den - 12.5.
Z květnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak vrtat otvory do skla.
Například Ing. Jiří Sosna z Prahy k vrtání používá nový, ještě nepoužívaný vrták s vidiovým hrotem určeným pro vrtání do kamene. U vrtačky vypneme příklep a upneme ji do stojanu, abychom zajistili kolmé vedení vrtáku ke sklu, které musí ležet na pevné a rovné podložce. Vhodné je například tvrdé dřevo. Na skle fixem označíme střed budoucího otvoru a kolem něj na skle ze sklenářského tmelu nebo z plastelíny vytvoříme kruhovou vaničku o průměru asi 20-25 mm. Vaničku naplníme petrolejem, který bude sloužit jako chladicí a mazací tekutina. Vrtáme zpočátku nízkými otáčkami, mírně tlačíme vrták do řezu, dokud se nechytí, potom zvýšíme otáčky, při nichž vrtání dokončíme. Při vrtání se snažíme dodržet konstantní přítlak a vrták ze záběru nevysunujeme, dokud není otvor dokončen. Nejdříve bychom si ale měli vrtání vyzkoušet nanečisto na zkušebním vzorku skla.
Marie Filipová z Častolovic používá k vrtání do skla asi šest centimetrů dlouhou měděnou trubičku o průměru budoucího otvoru. Trubičku upevníme do vrtačky, sklo zajistíme proti pohybu a můžeme pomalými otáčkami začít vrtat. Vtip je v tom, že vrtané místo průběžně potíráme brusným práškem smíchaným s olejem. Nemáme-li brusný prášek, můžeme seškrábat krystalky z brusného papíru na kov o hrubosti 200. Při práci používáme ochranné brýle.
Vlastimil Štverák z Blatné sklo vrtá krátkým, dostatečně silným měděným drátem upnutým do sklíčidla vrtačky. Vrtané místo potírá pastou vyrobenou ze 4 dílů hrubého smirku, 1 dílu práškové kalafuny a 3 dílů terpentýnu. Zrnka smirku se při vrtání nalepí na otáčející se měděný drát a odbrušují sklo. Vrtáme nižšími otáčkami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.