Rada pro tento den - 11.7.

11. červenec 2007

Z červencového čísla časopisu Receptář jsme pro vás vybrali rady pro zahrádkáře:

Jana Heršpicová z Hrabyně poslala do redakce Receptáře dotaz, jak má přesadit růžové pivoňky, které jí rostou na zahradě nejméně dvacet let. Bojí se, že by jim přesazení mohlo ublížit. Na dotaz odpověděla odborná instruktorka Českého svazu zahrádkářů Věra Drábková. Doporučuje pivoňky spíše nepřesazovat, pokud mají tak dobré podmínky, že se dožily takového požehnaného věku. Jde patrně o pivoňky čínské (Paeonia lactiflora). Tento druh vyžaduje slunné stanoviště a těžší hlubokou a středně vlhkou půdu a nemá rád časté přesazování. Pokud se do přesazování přece jen pustíme, musíme půdu na jaře doplnit troškou plného minerálního hnojiva (například Cererit, Kristalon) a na podzim pak přidáme jednu nebo dvě lopatky uleželého kompostu.

Jak hnojit drůbežím trusem
Toto hodnotné přírodní hnojivo obsahuje až 1,5 % dusíku, 0,9 % fosforu a 2 % draslíku. Je to však značně agresivní organická látka a může rostlinám uškodit - například spálit jejich kořínky. Proto je třeba s tímto prostředkem zacházet uvážlivě. Osvědčilo se například zarývat na podzim suchý trus do záhonů a to nejvýše kilogram trusu na metr čtverečný. Drůbeží trus můžeme rovněž kompostovat. Ovšem nejúčinnější a pro rostliny nejpřijatelnější je přihnojování zkvašeným trusem. Sebraný trus nasypeme do sudu, zalijeme ho vodou a vždy po několika dnech promícháme. Na jeden díl trusu dáváme dva díly vody. Za týden až dva (podle teploty) roztok vykvasí. K zalévání ovšem musíme vykvašený trus silně rozředit. Jeden litr zákvasu zředíme deseti litry vody. Nejúčinnější je hnojit za oblačného počasí po dešti nebo po důkladné zálivce vodou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová