Rada pro tento den - 1.10.
Z nového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady, jak v obchodě vybírat akumulátorovou vrtačku.
Při koupi bychom měli požadovat:
a) Rychloupínací sklíčidlo nejlépe s aretací vřetene; u některých strojů lze sklíčidlo jednoduše sejmout a nástroj zasunout přímo do vnitřního šestihranu vřetene - stroj se tak zkrátí o několik centimetrů a lze s ním lépe manipulovat v úzkých prostorech.
b) Dva akumulátory v sadě s kapacitou alespoň 2 ampérhodiny; raději volíme moderní Li-ion akumulátory s rychlonabíječkou alespoň 60 min., které jsou výrazně lehčí a prakticky nemají paměťový efekt; nejběžnější napětí akumulátorů bývá 12, 14,4 nebo 18 voltů ("osmnáctky" jsou však pro běžnou potřebu zbytečně těžké).
c) Plynulou regulaci otáček s měkkým rozběhem - postupným tlakem na spínač se otáčky zvyšují z nízkých do maximálních.
d) Doběhovou brzdu, která při uvolnění spínače takřka okamžitě zastaví motor s minimálním doběhem.
e) Dvě rychlosti. Nižší rychlost - obvykle do 400 ot./min., pro větší průměry vrtáků, vyšší rychlost - až do 1600 ot./min pro menší průměry vrtáků; někteří výrobci nabízejí i třírychlostní stroje a hitem letošního podzimu je dokonce čtyřrychlostní vrtačka od firmy Protool.
f) Předvolbu točivého momentu alespoň v deseti stupních pro dostatečně jemné odstupňování momentu pro různé průměry šroubů. A poznámka na závěr: Mnoho lidí volí aku vrtačku s příklepem. Ta však zvládne maximálně cihlové zdivo, ale rozhodně ne žulu nebo betonový panel. K vrtání do těchto materiálů jsou určena kombinovaná pneumatická kladiva - ať již síťová, či akumulátorová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.