Rada pro tento den - 10.11.

10. listopad 2008
Rada pro tento den

V listopadu, pokud není půda ještě příliš zmrzlá, se vyplatí vysévat mrkev, petržel a pastinák. Semena sice vzejdou až na jaře, ale většinou tak brzy, že bychom jen stěží mohli půdu pro jarní výsevy připravit. Podzimními výsevy tedy docílíme podstatně ranější sklizně.

Cibuli a česnek skladujeme na suchém a chladném místě. Splétáme je do copů, nebo vyvazujeme do hroznů, ale můžeme je uložit i v prodyšných sáčcích nebo ve slabé vrstvě v přepravce. Osvědčilo se i ukládat česnek a cibuli na půdě na stěně komínu. Ke skladování lze využít i staré punčochové kalhoty. Do punčochy vložíme česnek či cibuli a uděláme nad ní uzel. Takto pokračujeme v celé délce. Výsledný provazec můžeme přehodit přes trám a jednotlivé cibule pak podle potřeby jednoduše odstříhávat. Výhodou této užitečné metody také je, že jsou jednotlivé cibule odděleny a při výskytu hniloby se nákaza tak snadno nešíří. V kuchyni ponecháme jen malé množství cibulovin, protože především česnek v kuchyni rychle ztrácí na kvalitě. V listopadu můžeme pokračovat ve výsadbě ovocných dřevin, dokud nezamrzne půda. Dbáme, aby stromky byly vysazeny ve stejné úrovni jako rostly ve školce. Hlouběji vysazujeme maliník a ostružiník a přihrneme je zeminou, aby nevymrzly pupeny na kořenovém krčku. Také keřové rybízy vysazujeme asi o 10 cm hlouběji, než rostly ve školce. Ze země i ze stromů odstraňujeme všechny scvrklé plody a likvidujeme je. Současně důkladně shrabujeme listí, abychom omezili zdroj infekce strupovitosti v následujícím roce. Shrabané listí pak kompostujeme.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.