Psycholožka: Pokud děti berou rodiče jako autoritu, je vše jednodušší

5. listopad 2019

Dítě si dobře všímá, jak se chovají rodiče k němu i ke svým rodičům. Pak se nám vše vrací, říká o mezigenerační komunikaci psycholožka Ivana Dlouhá.

„Někdo přestane dítěti v pubertě rozumět, jiní ani neví, že nějaká puberta proběhla. Pokud děti berou rodiče jako autoritu, je vše jednodušší. Když se rodiče dohadují, co jeden zakáže, druhý povolí, tak si, co se týče autority, podrážejí nohy,“ uvádí Ivana Dlouhá.

Bez mantinelů dítě časem narazí

Třecí plochy mohou nastat v různých tématech, jako je oblékání, česání, chození ven, kamarádi. „Máme mobily, ale mluvíme s dětmi méně než generace před námi. Začalo se říkat, že děti musí hledat své cesty a nemůžeme je za to trestat. Ale my je netrestáme, my jen určujeme mantinely. Když dítě žádné mít nebude, následky zjistí, až bude velké. A v první řadě to odnesou v období puberty rodiče.“

Udělejte si jednou za čas holčičí den

„Občas to, co jsme si v pubertě nevysvětlili, může vytvořit určitý blok,“ uvádí Ivana Dlouhá. „Zkuste si spolu sednout, dát si kávičku, udělat holčičí den a jen si povídat. Ono vyplave, kde se co poškodilo.“

Jak zbourat mezigenerační bariéru? Je důležité dětem na vše odpovídat? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související