Psycholožka: Muž na rodičovské dovolené to má složitější
Může za to hlavně vnímání lidí v okolí. Samy matky si často neumí představit, že by se dobrovolně ochudily o tenhle nejužší kontakt s dítětem.
Že se dnes otcové víc starají o své potomky, považuje psycholožka a terapeutka Ivana Dlouhá za normální vývoj. Jaký je nejčastější důvod? „Většinou je to finanční situace partnerů. Hlavně pokud má žena vyšší příjmy nebo chce dělat kariéru. Taky pokud není pojištěná, protože by nedostávala žádnou mateřskou.“
Dvě třetiny maminek se mateřské nechtějí vzdát
Na mateřskou ale chodí i otcové-šéfové velkých firem. Sama terapeutka Dlouhá má s jedním zkušenost. „Na mateřskou šel rád, protože byl těsně před syndromem vyhoření, kam se nechtěl dopracovat. Ale nebylo to hned po porodu, vyměnili se s partnerkou asi po roce.“ Na mateřské pak rozjel vlastní firmu.
Jak složité to tátové na mateřské mají, záleží podle Dlouhé na tom, v jakém prostředí sami vyrůstali. „Ale složitější to mají ve vnímání lidí z okolí,“ je si jistá. „Udělali jsme si průzkum i u maminek. Dvě třetiny odmítly vůbec připustit, že by se nechaly ochudit o tento nejužší kontakt s dítětem.“
Prohoďte si role
Psycholožka se setkává ale i s novým fenoménem: otcové jsou pracovně přetíženi, protože se snaží nahradit finance, které z rodinného rozpočtu ubyly. „Jenže matky jsou s dítětem pak pořád samy, roste tak i jejich nervozita a odnesou to úplně všichni.“
Než být nervózní, že ztrácíte kontakt se světem, doporučuje prohození rolí. Do tří let věku dítěte můžete klidně mateřskou přerušit a nastoupit do zaměstnání. „Proč nedat tatínkovi šanci ukázat, že se o dítě taky umí postarat?“ ptá se Ivana Dlouhá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.