Psycholog: Letní láska je jen chemický proces, navíc chatrný
Těšíte se na dovolenou a na „nějakou tu letní lásku“? Flirtem ale velmi pravděpodobně ublížíte manželství. Co dál?
Co to vlastně letní láska je? Muži je zažívají hlavně u adrenalinových sportů, kde sytí své ego. Jsou to najednou horští vůdci, ke kterým vzhlíží všechny slečny. Ženy nejraději odpočívají na pláži a tak jsou terčem uhrančivých tmavých očí snědých cizinců.
Jen to jen chemie
„Letní láska je ale jen stav zamilovanosti,“ tvrdí psychoterapeut a manželský poradce Lucian Kantor. Zamilovanost je chemický proces, který vás táhne k další osobě, kdežto láska je vztah, do kterého něco investujete.
Lucian Kantor, psychoterapeut Muži jsou v létě k flirtu vyzváni. Třeba obnaženými rameny žen. Taky proto se tak rychle zamilují.
Jak reagovat? Odpustit?
Záleží na tom, nakolik byl váš vztah pevný, ale pokud vám na tom druhém záleží, odpouštějte! Z jedné chyby by se ale nemělo stát pravidlo.
Pravděpodobnost, že se letní láska překlopí do běžného vztahu, je prý stejná jako v kteroukoli jinou roční dobu. Letní vztahy jsou prý ale chatrnější. To proto, že v době volna zpomalíte, nemáte běžné pracovní závazky, užíváte si a v té chvíli otevřete hravou, dětinskou část vaší osobnosti.
A po probuzení?
„Pokud jste vy tím, který se už odmiloval, tak protějšku ani nemůžete pomoci. Jediným řešením je podle psychoterapeuta odhalit karty a víc to neřešit. Jinak se vytvoří spletenec, ze kterého se nedá dostat ven. Pokud má „letní láska“ tendenci pokračovat a pokud si myslíte, že novým vztahem máte najednou novou životní energii, zpomalte, hlavně pokud chcete manželství zachránit.
„Ptejte se sami sebe, co můžete udělat, aby tomu druhému bylo s vámi dobře. „Takový vztah se uzavře a zapouzdří. A to, co je mimo pak už není vyživované a umře,“ dodává Kantor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.