Psycholog: Jsme ve stresu a máme pořád pocit, že něco nestíháme. Přitom dříve lidé pracovali víc

4. srpen 2015
Jak to vidíte?

Máme pračky, vysavače, smartphony… Ale taky subjektivně méně času. „Srovnejte si hodnoty s tím, co skutečně děláte,“ radí psycholog. Snižte si standardy. Nebojte se prachu. A vyhoďte televizi!

Podle psychologa Dalibora Špoka obecně platí, že je velký rozdíl mezi hodnotami a tím, čemu člověk skutečně věnuje pozornost. Na otázku „Co je pro vás důležité?“ odpoví většina lidí stejně: rodina, vztahy, zdraví. „Ale podívejte se na dnešek. Kolik času jste věnovali zdraví? Kolik rodině?“

Zpytujete svědomí?

Hodnoty tak máme nastaveny dobře. Ale neumíme je převést do toho každého jednotlivého dne. Podle Špoka ale existují mentální dovednosti, kterými se to můžete naučit. Například je potřeba si každý den naše hodnoty připomínat. Vzpomenout si na ně.

„Institut zpytování svědomí nemusí trvat půlhodiny. Stačí i 3 minuty denně a umožní vám to zamyslet se, jaký máte soulad s hodnotami a tím, kolik času jim ve skutečnosti věnujete,“ říká psychoterapeut.

Všechno na dosah, času je málo

Rozhodující je samozřejmě dnešní velký tlak na duševní povolání. Paradoxně dříve lidé věnovali práci mnohem více času. „Dnešní doba ale vede k určitému spěchu, protože prostě všechno máme na dosah ruky.“

Před 150 lety byla třeba hudba něco, co člověk slyšel jednou za týden v kostele nebo „na muzice“. Dříve jsme taky poštu řešili jednou za 3 dny a dnes se řeší každé 3 minuty. „Máme obrovské množství nabídek. Musíte si uvědomit, že není nutné je projít všechny. Musíte si osvojit dovednost výběru.“


Juliet B. Schor: Overworked American
Kniha se podívala na to, jak je možné, že během 20. století přišlo tolik přístrojů, které měly zjednodušit práci doma (pračky, ledničky, mikrovlnky) a stejně podle průzkumů mají hospodyňky ještě míň času než dříve. Studie říká, že je to proto, že se nám obrovsky zvětšují standardy. „Naše babičky nepotřebovaly prát dvakrát týdně nebo obden uklízet.“

Teorie flexibility

Ve firmách je tlak na snižování počtu lidí a na jejich flexibilitu. „To dřív nebylo. Jeden člověk dělá to, co dřív dělali tři lidi. Ale to je kvůli technologiím.“ Jako novinář si například díky on-line editorům můžete článek zalomit sami, už sazeče nepotřebujete.

Povolání jsou díky tomu mnohem zajímavější. „Ale nepočítali jsme s tím a začíná nás to zatěžovat.“ Geometrickou řadou přibývá případů vyhoření. „Je možné, že za 10 let bude trendem nepředřít se a jít domů včas. Bude to stejné jako s kouřením a zdravím životním stylem, kde se to během několika let úplně obrátilo.“

Budoucí trend? Dobře se vyspat

Dnes se lidé chlubí, že málo spí: „Moc jsem nespal, musel jsem dlouho pracovat.“ Špok věří, že i tohle za pár let zmizí a známkou vyrovnanosti bude, že se člověk dobře vyspí. „Firmy jako Google a Microsoft už svým zaměstnancům nabízejí možnosti, jak stres v práci snižovat: kulečník, fitko, odpočívárnu…“

Ale na vině jsou podle psychologa i sami zaměstnanci, kteří si nedokážou nastavit hranice. „Děláme nějaký úkol, chceme ho mít perfektní, ale třeba není tak důležitý.“ Anebo ze zahlcenosti člověk prokrastinuje. „Což může skončit až úzkostnou poruchou. Lidově: zhroucením.“

Rychlé rady s okamžitým účinkem

Extrémně důležité pro snížení stresu je pohyb a cvičení. „Stejně důležité je ale se ztišit, uklidnit a jednoduše srovnat myšlenky.“ Duševní práce vyžaduje delší dobu na naučení než manuální práce.

A pokud chcete slyšet okamžitou radu, určitě vás to nepotěší: Snižte svoje standardy! „Pokud chcete mít čas, neděste se každého smítka,“ říká psychoterapeut. „A vyhoďte televizi!“

Další zajímavé názory odborníků z nejrůznějších oblastí poslouchejte přímo v pořadu Jak to vidíte? anebo po jeho odvysílání v audioarchivu iRadio.

autoři: kko , rota
Spustit audio