Roční odměna 18 000 a během nasazení plat jako profesionál. To jsou aktivní zálohy
Od léta platí nová branná legislativa. Jak vypadá služba záložáků Armády ČR a kdo se do dobrovolných jednotek může přihlásit?
„Na začátku roku 2005 byla zrušena základní vojenská služba. Tím, že byl přijat zákon o vojácích v záloze, se z mého pohledu dokončila profesionalizace armády,“ tvrdí externí poradce náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro oblast Aktivních záloh Ludvík Cimburek. Sám kapitán v záloze.
Novinky od léta 2016
„Každá armáda potřebuje zálohy a my teprve dnes máme zákon, který je definuje.“ Aktivní zálohy ČR totiž byly ustanoveny už v roce 2000. Fungovaly tak bez patřičného zákona. „Předchozí legislativa umožňovala nasadit vojáky v záloze na mimořádné cvičení jen na 14 dnů, třeba jen při živelních pohromách.“
Operace i v cizině
Nový zákon ale zavádí pojem „operační nasazení,“ díky kterému mohou být záložní jednotky povolány až na sedm měsíců, a dokonce i do zahraničí. Změnil se i způsob financování záložáků. Dříve na cvičení dostali stejný plat jako od svého zaměstnavatele.
Staňte se aktivní zálohou!
Pokud máte čistý trestní rejstřík, nemáte vážné zdravotní omezení a nepodporujete organizace potlačující práva, stačí vyplnit dotazník a zajít na rekrutační středisko nebo na vojenské krajské velitelství. „Šanci má téměř každý ve věku mez 18 a 60 lety.“
Plat a odměny
„Nyní po dobu operačního nasazení dostanou stejný plat jako profesionál ve stejné hodnosti. Taky se navýšila roční odměna ze 6000 korun na 18 000 ročně.“ Zájem o zálohy začal růst už v době, kdy se o novinkách začalo mluvit. „Pouze během července se přes internet přihlásilo 400 zájemců.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.