První Zlatý slavík Waldemar Matuška. Vousatý bard přišel ze sklárny a stavěl harfy

Když se na úsvitu moderního českého šoubyznysu objevil v divadle Semafor exotický barytonista s banjem a spustil píseň To všechno vodnes čas, publikum šílelo. Vyučený sklář, původním jménem Vladislav Matuška, šel ve stopách maminky, operetní umělkyně z Vídně, která mu říkala Waldy. Neodradily ho ani čtyřky ze zpěvu. Později se bavil stavěním harf. S lidovými písněmi „zboural“ i londýnskou Albert Hall za přítomnosti královny Alžběty II.

Přesto ho za mlada provázela pověst rebela a chuligána. Přiživovala ji Státní bezpečnost a výtržnické kousky jeho tajemných dvojníků. Popularita však převážila a fanoušci a fanynky ho v roce 1962 zvolili historicky prvním Zlatým slavíkem. Odměnil se nesmrtelnými, dnes zlidovělými hity s texty přítele Ivo Fischera Sbohem lásko, Slavíci z Madridu nebo Jó třešně zrály.

Místo posledního odpočinku nalezl na Slavíně

Z jiného soudku byly duety s Evou Pilarovou, s níž vytvořil biblickou dvojici českého popu. Než dal socialistický zasloužilý umělec totalitě vale a emigroval s rodinou do USA, zakončil tuzemskou kariéru ve stylu country se skupinou K.T.O.

Vystupoval také v hereckých rolích. Od těch v divadle Rokoko a hudebních filmech to dotáhl až k těm seriózním po boku mistrů z Národního divadla. Ztvárněním sedláka a pijana Zášinka ve filmu Všichni dobří rodáci se zapsal do zlatého fondu naší kinematografie. Chlapácký „Walda“, jak mu celý národ říkal, zemřel 30. května 2009 na Floridě. Místo posledního odpočinku nalezl na Slavíně.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Jitka Novotná , Veronika Boušová
Spustit audio

Související