První počítač. ‚Drobeček‘ vážil 30 tun

Světu byl 14. února 1946 představen praděda vašeho laptopu. První turingovsky úplný elektronkový počítač.

První počítač vyvinuli na univerzitě v Pensylvánii John William Mauchly a John Presper Eckert. Zadavatelem projektu byla americká vláda skrze americkou armádu. Počítač měl sloužit k výpočtu dělostřelecké trajektorie, ale válka skončila dřív, než byl dokončen.

Později byl armádou využit k vývoji termonukleární zbraně. Více než 17.648 elektronek, 7.200 krystalových diod, 10.000 kondenzátorů, 6.000 přepínačů a 1.500 počítačových relé. To byl počítač ENIAC. Třiceti tunový drobeček zabírající 63 metrů krychlových.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Jakub Šafránek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.