První písničku přinesl bratr Honza, vzpomínal František Nedvěd na Dvojce
František Nedvěd ve věku 73 let zemřel. Poslechněte si, jak vzpomínal na spolupráci s bratrem Janem. „Byl to Honza, kdo přinesl první vlastní písničku a kdo se chtěl první osamostatnit,“ vyprávěl v létě 2020 ve svém domově v Lukách pod Medníkem při rozhovoru s Vláďou Slezákem v pořadu Moje hvězdy.
Nejdřív spolu měli skupinu Toronto, pojmenovanou podle trampské osady, kde hráli. „Před koncertem v pražské Lucerně jsme se ale museli rozhodnout: buď změníme jméno, anebo nebudeme hrát. Honzu tehdy napadli Brontosauři podle hnutí,“ vzpomínal v pořadu Moje hvězdy František Nedvěd.
Honza chtěl hrát sólo
První vlastní písničku přinesl do repertoáru jeho bratr Honza. Byl to taky on, kdo první uvažoval o sólové dráze, když hráli ve Spirituál Kvintetu. Františkovi to prý bylo líto. Pak začali zpívat i spolu ve dvojici. Jejich společné působení vyvrcholilo velkým koncertem na Strahově. Ke společnému zpívání se pak oba bratři vrátili na krátkou dobu po 11leté pauze.
Život v Lukách pod Medníkem
František žil v Lukách pod Medníkem se svojí ženou Maruškou. Poblíž bydlí i syn Vojta s rodinou. V původním domě Františka Nedvěda. Společně se starali mimo jiné o mateřskou školku.
Jakou písničku milovali oba bratři Nedvědi? Proč podle Františka Nedvěda už Trampové vymizeli? A proč ve svém volnu jezdíval do Jaroměřic poblíž Temelína?
Související
-
František Nedvěd: Daň za léta hraní? Mám diabetes. A neviděl jsem vyrůstat svoje děti
Známý muzikant oslavil 19. září své 70. narozeniny. Nebilancuje. „Neberu to jako zlom. Je to jen číslo a vůbec mi to nepřijde,“ říká v rozhovoru. A co je pro člověk...
-
Stánky se mi nikdy neoposlouchají, říká František Nedvěd
Rolling Stones, Pink Floyd a Bratři Nedvědi. Interpreti, kteří vyprodali Strahov. Dnes se ale mladší z bratrů Nedvědů vrací na menší pódia. Jak vzpomíná na své velk...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.