První internet v Československu. Síť se mohla jmenovat Fernet
Československo se oficiálně připojilo k internetu 13. února 1992. Stalo se tak na pražském ČVUT. Slovo internet však u nás tou dobou znalo jen pár vědců a technických nadšenců, kteří byli u toho. První datová linka vedla do Prahy z rakouského Lince a souhlas k připojení musel dát zástupce americké grantové agentury Steven Goldstein, který rozhodoval o tom, kdo se k internetu může připojit a kdo ne. Českým vědcům dal naštěstí zelenou.
Tak mohla v první polovině 90. let postupně vznikat i tuzemská internetová síť, která zprvu propojovala vědecká pracoviště převážně v krajských městech. Jak počet připojených míst přibýval, objevila se potřeba oficiálního názvu pro tuto českou internetovou síť.
Fernet se nelíbil
Při hledání názvu se vycházelo z angličtiny, a protože jsme v roce 1992 ještě byli federativní republika, žhavým kandidátem bylo například pojmenování Federal Education and Research Network. Zkratka této sítě by ovšem zněla Fernet, což by v českých zemích asociovalo něco úplně jiného. Proto nakonec zvítězil název Cesnet, tedy Czech Education and Scientific Network.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Ottův slovník naučný obsahuje 180 tisíc hesel. Překonala ho až internetová Wikipedie
Ottův slovník naučný vycházel od ledna roku 1888 do roku 1909. Celkem obsahuje přes 180 tisíc hesel a 5 tisíc ilustrací. Překonala ho až česká verze Wikipedie.
-
Josef Šlerka: Další uragán? A co s tím? Lidé jsou zprávami přesyceni. A mladí chtějí zábavu
Jak důvěryhodná jsou veřejnoprávní média? Odpověď přináší nová studie Reuters Institut, podle níž není nejdůvěryhodnějším médiem Česká televize, ale Český rozhlas.
-
Satelit by mohl vyřešit problém s připojením odlehlých oblastí k internetu
Do roku 1995 byl internet pouze akademickou záležitostí. Dnes je nezbytnou součástí života, připomněla předsedkyně rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.