Prokrastinujete? Anebo jste jen líní?

2. leden 2017

Podle klinického psychologa není prokrastinace jen módní záležitost. Změnilo se totiž naše životní tempo a okolí na vás klade stále větší nároky.

Už v dětství jste určitě zažili odkládání otravných a nepříjemných věcí. Na tom podle klinického psychologa a psychoterapeuta Jana Kulhánka není nic divného. Některé děti jsou prostě svědomité a o jiných řeknete, že jsou lajdáci. S prokrastinací je to ale jinak.

Nejde o lenost

„Nejde o lenost. Ale o strach nebo úzkost z neúspěchu a selhání. A tento nepříjemný pocit na chvíli zažene tím, že se věnuje něčemu jinému. Internetu nebo uklízení,“ vysvětluje Kulhánek. „Dnes totiž musíte být výkonnější než třeba před 15 nebo 20 lety.“


Línému je jeho nespolehlivost jedno. Slibuje sice nápravu, ale jen svému okolí. Zatímco prokrastinátor se tím trápí a slibuje to pořád dokola sám sobě. Jan Kulhánek, psycholog

Většina lidí se pohybuje někde mezi extrémně svědomitým člověkem a beznadějným prokrastinátorem. Problém začíná, až když vám „odkládání“ výrazně komplikuje život. Prokrastinace se ale dá léčit. „Léčbu bych nazval spíš učením žít tak, abychom odkládali jen nepodstatné věci. A ty důležité řešili včas.“

Prokrastinace končící depresí

Ale záleží tu na věku. Pokud už máte léty zaběhlé postupy (často podržené vaší povahou) je náprava složitější. „Důsledkem neřešené prokrastinace ale může být ztráta zaměstnání, vyhození ze školy. A to vás lehce dovede k depresi,“ uzavírá psycholog.

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio