Prokletí ctnosti aneb markýz de Sade

13. červen 2006
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jean-Honoré Fragonard: Krásný sluha

Kolem díla žádného jiného spisovatele se nevedlo tolik sporů... V roli božského markýze Aleš Procházka. V dalších rolích Dalimil Klapka nebo Růžena Merunková.

Účinkují: Růžena Merunková, Martina Hudečková, Dalimil Klapka, Jan Bartoš a Aleš Procházka
Napsal: Michal Madry
Dramaturgie: Pavel Kácha
Zvuková spolupráce: Daniela Sochorová, Jiří Fuhrman
Hudba: Danuše Stuchlíková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: v roce 2006

„Jeden z nejpodivuhodnějších mužů, kteří kdy žili,“ ocenil Guillaume Apollinaire markýze de Sade. Božský markýz strávil poměrně značnou část svého života ve vězení. Tam se taky stal spisovatelem. Naučil se tomu na dopisech, které odtud psal svým blízkým.

Kolem díla žádného jiného spisovatele se nevedlo tolik sporů. Ještě asi 150 let po jeho smrti byl v jeho rodné zemi odsouzen nakladatel Pauvert za vydání 120 dnů Sodomy a dalších tří děl.

Markýz de Sade si byl dobře vědom svého postavení pobuřovatele, o čemž svědčí jeho vzkaz: „Obracím se pouze k těm, kteří jsou schopni mi naslouchat, jim při četbě nehrozí nebezpečí.“

autor: Michal Madry
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?