Zamilovaná dvojka: Láska žárlivá (ale fest)
Nejžárlivější scény z díla Jaroslava Vrchlického, Vladislava Vančury a Karolíny Světlé.
Žárlím, žárlíš, žárlíme. Nebo vy ne? V románech a divadelních hrách s ní autoři pracují často a rádi. Někdy jen tak okoření láskyplný příběh, jindy obsadí žárlivost do hlavní role, a to potom jde o život. Ostatně žárlivost bývá velmi častým motivem detektivek.
Nejslavnějším divadelním žárlivcem je patrně Othello, který svou posedlost rovněž dovedl do krajnosti. Ale žárlivost alespoň malinkou najdeme vlastně v každém příběhu, kde on má rád ji a ona jeho. A tak tentokrát zalistujeme díly Jaroslava Vrchlického (Noc na Karlštejně), Vladislava Vančury (Rozmarné léto) a Karolíny Světlé (Vesnický román).
Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.
Účinkují: Lada Bělašková a David Viktora
Připravila: Eva Lenartová
Technická spolupráce: Vojtěch Dluhý
Režie: Simona Nyitrayová
Premiéra: 13. října 2018
Související
-
Zamilovaná dvojka: Soud lásky
Milostné dialogy ze života a díla Jaroslava Vrchlického, autora Noci na Karlštejně nebo básně Za trochu lásky šel bych světa kraj.
-
Její dopisy s Nerudou vyvolaly skandál. Byla přece vdaná! Osudové ženy: Karolina Světlá
Dcera bohatého obchodníka Rotta, která „nezapadala“. Už od dětství totiž ráda četla a své myšlenky také zapisovala. Nepřípustné, tvrdili její učitelé i rodiče.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.