Zamilovaná dvojka: Láska žárlivá (ale fest)
Nejžárlivější scény z Noci na Karlštejně Jaroslava Vrchlického, Rozmarného léta Vladislava Vančury a Vesnického románu Karolíny Světlé.
Žárlím, žárlíš, žárlíme. Nebo vy ne? V románech a divadelních hrách s ní autoři pracují často a rádi. Někdy jen tak okoření láskyplný příběh, jindy obsadí žárlivost do hlavní role, a to potom jde o život. Ostatně žárlivost bývá velmi častým motivem detektivek.
Nejslavnějším divadelním žárlivcem je patrně Othello, který svou posedlost rovněž dovedl do krajnosti. Ale žárlivost alespoň malinkou najdeme vlastně v každém příběhu, kde on má rád ji a ona jeho. A tak tentokrát zalistujeme díly Jaroslava Vrchlického (Noc na Karlštejně), Vladislava Vančury (Rozmarné léto) a Karolíny Světlé (Vesnický román).
Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.
Související
-
Zamilovaná dvojka: Soud lásky
Milostné dialogy ze života a díla Jaroslava Vrchlického, autora Noci na Karlštejně nebo básně Za trochu lásky šel bych světa kraj.
-
Vladislav Vančura. Mistr českého jazyka, jehož způsob léta cituje celý národ
Replika „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným“ se asi vybaví každému z nás, mnozí si z dětství pamatujeme pohádku Kubula a Kuba Kubikula. Napsal Petr Kukal.
-
Její dopisy s Nerudou vyvolaly skandál. Byla přece vdaná! Osudové ženy: Karolina Světlá
Dcera bohatého obchodníka Rotta, která „nezapadala“. Už od dětství totiž ráda četla a své myšlenky také zapisovala. Nepřípustné, tvrdili její učitelé i rodiče.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka