Proč usychá mladá jabloň?
Vadnutí a usychání mladých jabloní může být způsobeno více příčinami. Vyloučíme-li poškození kořenů hryzcem, bývá na vině poškození kmínku, případně i kořenů mrazem s následným napadením chorobami kůry a kořenů.
V důsledku oslabení rostliny silnými mrazy ji mohla napadnout nekróza kůry, onemocnění, které je u mladších stromů patrné nejvíce u paty kmene (u starších stromů i na kosterních větvích). Na kůře se objevují různě velké, tmavěji zabarvené, mírně propadlé skvrny, na kterých (podle druhu patogenu) kůra rozpraská, nebo se i odchlipuje.
První příznaky
Později mohou vznikat rakovinné rány, na kterých ráda saje vlnatka krvavá. V poškozených korových pletivech se vytvářejí spory, které se uvolňují při vlhkém a deštivém počasí v podzimních a v raných jarních měsících a jsou přenášeny větrem. Vstupní bránou pro infekci jsou místa po mechanickém poranění či poškození mrazem. První příznaky onemocnění můžeme pozorovat v jarních a raných letních měsících.
Další choroba
Další možnou příčinou strádání mladé jabloně může být krčková hniloba ovocných dřevin často též nazývaná límcová choroba ovocných dřevin. Tato choroba houbového původu byla zjištěna i na třešních a višních a škodí i na mnoha dalších ovocných a okrasných druzích. Hojně se vyskytuje na kořenových krčcích jabloní. Rychlost postupu hniloby je závislá hlavně na citlivosti jednotlivých druhů podnoží jabloní a zvláště na půdních podmínkách (těžké a vlhké půdy aj.).
Není nad prevenci
Je důležité preventivně bránit jakýmkoli poraněním stromů od okusu zvěří přes poškození kmínku strunovými sekačkami až po snížení rizika mrazových poranění. Případné rány neodkladné a důkladné ošetříme vhodnými nátěrovými pastami.Infekce omezujeme podzimními aplikacemi měďnatých fungicidů Předjarní postřik měďnatými fungicidy zase omezuje infekci po mrazových poškozeních, a to zejména u peckovin. Svůj význam má i dezinfekce zahradního nářadí.
Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.