Proč se říká, že mají šlechtici modrou krev?

10. září 2018

Slovní spojení modrá krev pochází ze španělštiny. Ve středověkém Španělsku si totiž šlechtické rodiny dávaly záležet na čistotě svého rodokmenu. Žila tam pestrá směsice národností, národů a ras, mimo jiné i Vizigótové. Ti pocházeli původně z ostrova Gotland u Švédska a měli světle bílou pleť.

Spojení modrá krev vzniklo jako odraz toho, že tato šlechtická vrstva jednak manuálně nepracovala, a tak nebyla vystavena slunci, a jednak se ženila a vdávala jen mezi sebou, a to mělo za následek, že si zachovávala bílou pleť, v níž byly jasně patrné linie modrých žil. Z toho vzniklo přesvědčení, že jejich krev je modrá.

autoři: Jan Rosák , Karel Oliva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.