Proč je dikobraz dikobraz?

16. květen 2010

Tvůrce českého přírodopisného názvosloví 19. století – Jan Svatopluk Presl přejal jméno dikobraz z ruštiny, v níž však jde o slovo nelidové. Chápe se buď jako „dikoobraz“ ‚tvor divého (divokého) vzhledu‘ (složenina ruských výrazů dik, dikij, což znamená ‚divoký‘ a obraz ve významu ‚postava, způsob‘), nebo jako ‚divokému vepři podobné zvíře‘ (v řadě slovanských jazyků je totiž pojmenování divokého vepře odvozeno právě z jeho divokosti). Odborníci soudí, že pravděpodobnější je výklad jména dikobraz podle podobnosti dikobraza s divokým vepřem. Odvolávají se na Jana Amose Komenského, který dikobraza popisoval slovy mořská svině bodlavá (tj. dnešní češtinou „ostnaté morče“).

S využitím:
Václav Machek, Etymologický slovník jazyka českého, 2. vydání, Academia, Praha 1968

Obrázky pocházejí z učebnice "Živočichopis pro nižší třídy škol středních", která vyšla v roce 1910 - ukazují tedy představu o zvířatech před sto lety.

autoři: Milan Harvalík , Ústav pro jazyk český AV ČR
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.