Proč je luskoun luskoun?

17. červen 2010

Český název tohoto savce vytvořil přírodovědec Jan Svatopluk Presl. Je možné, že se přitom inspiroval v polštině, která má pro luskouna pojmenování łuskowiec, ale nelze vyloučit ani to, že vycházel z českého podstatného jména luska, které mělo i význam ‚šupina‘. Označení vychází z toho, že luskounovo tělo je pokryto tvrdými šupinami. To se odráží nejen v českém a polském názvu, ale i v dalších slovanských jazycích (bulharsky люспеник, srbsky љускар, chorvatsky ljuskavac, slovinsky lúskavec, dříve i luskinovec, lusko­vec, ukrajinsky лусковець) a v němčině (Schuppentier ‚šupinaté zvíře‘).

S využitím:
Eva Havlová, České názvy savců. Historicko-etymologická studie. Rukopis publikace, která vyjde jako 10. svazek řady Studia etymologica Brunensia v Nakladatelství Lidové noviny zřejmě v roce 2010.

Obrázky pocházejí z učebnice Živočichopis pro nižší třídy škol středních, která vyšla v roce 1910 - ukazují tedy představu o zvířatech před 100 lety.

autoři: Milan Harvalík , Ústav pro jazyk český AV ČR
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.