Proč je lev lev?
Název této kočkovité šelmy, která bývá také označována za krále zvířat, se do slovanských jazyků (v praslovanštině to bylo lьvъ) dostal asi ze starohornoněmeckého lewo, které má původ v latinském leō. Latina označení přejala z řečtiny, kde se lev nazývá λέων (léōn). Podle jedněch výkladů jde o slovo asi indoevropského původu s významem ‚řvoucí‘, jiní badatelé se však domnívají, že do řečtiny byl výraz přejat z nějakého semitského jazyka, a mj. upozorňují na egyptské označení lva labu.
S využitím:
Václav Machek, Etymologický slovník jazyka českého, 2. vydání, Academia, Praha 1968
Josef Holub – Stanislav Lyer, Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím, 2. rozšířené vydání, Státní pedagogické nakladatelství, Praha 1978
Jiří Rejzek, Český etymologický slovník, 1. vydání, Leda, Voznice 2001
Obrázky pocházejí z učebnice Živočichopis pro nižší třídy škol středních, která vyšla v roce 1910 - ukazují tedy představu o zvířatech před 100 lety.
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.