Proč je krtonožka krtonožka?
Proč se krtonožce říká krtonožka, je jasné asi každému člověku, který zná slova krtek (či přesněji krt) a nožka. Ano, složenina krtonožka vznikla podle podobnosti předních končetin tohoto druhu hmyzu s předními končetinami krtka. Český název krtek, staročesky krt, má – stejně jako pojmenování tohoto savce v ostatních slovanských jazycích – původ v praslovanštině (krъtъ). Tento praslovanský výraz zřejmě souvisí s litevským kertùs, kertùkas, kirstùkas ‚rejsek‘ a vychází z předpokládaného indoevropského základu (s)ker-t- ‚řezat, dlabat‘. Název pak znamená zvíře, které ryje v zemi. Uvádí se i příbuznost s litevským slovesem turkù turkti ‚hrabat (v zemi)‘.
S využitím:
Václav Machek, Etymologický slovník jazyka českého, 2. vydání, Academia, Praha 1968
Josef Holub – Stanislav Lyer, Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím, 2. rozšířené vydání, Státní pedagogické nakladatelství, Praha 1978
Jiří Rejzek, Český etymologický slovník, 1. vydání, Leda, Voznice 2001
Obrázky pocházejí z učebnice Živočichopis pro nižší třídy škol středních, která vyšla v roce 1910 - ukazují tedy představu o zvířatech před 100 lety.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.