Proč chodí houbaři do lesa také o Vánocích? Pro penízovky!

20. prosinec 2013
Rada pro tento den

O Vánocích se skalní houbaři vydávají za zimními houbami. Ti zkušení si s sebou kromě termosky s posilujícím občerstvením v košíku nesou také smetáček.

Nezřídka totiž právě pod čerstvě napadaným sněhem objevují kolem pařezů listnatých stromů trsy medových kloboučků s tenkými, černavými a jemně huňatými třeny. Jsou to penízovky sametonohé, vyhlášené kulinářské skvosty zimní mykoflóry.

Hodí se na vánoční stůl
Penízovky sametonohé (Flammulina velutipes) patří mezi jedlé druhy s léčivými účinky, existuje tedy o důvod víc, abychom jim věnovali pozornost v kuchyni.
Jejich dužnina je dokonale viskózní, proto relativně dobře snášejí teploty i několika stupňů pod nulou, aniž by mráz poškodil jejich buněčnou stavbu. Při oblevě pak pokračují v dalším růstu. Je však třeba dodat, že tohle neplatí, pokud panuje delší mrazivě suché počasí.
Při troše štěstí objevíte sametonožek i větší množství, a povede–li se vám takový nevšední houbařský úlovek navíc v době vánoční, je o důvod víc připravit z donesených hub štědrovečerní polévku nebo houbového kubu.

Zimní houbaření prostě náleží k oněm vzácným drobným lidským potěšením, která s sebou přinášejí sice skromná, ale o to radostnější splněná očekávání.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...