Pro pěstitele a milovníky zahrádek

9. leden 2014
Rada pro tento den

Co můžeme v tomto období už začít vysazovat a jak se starat o zimující rostliny?

Pečovat je třeba i o zimující květiny
Muškáty a fuchsie, které přechováváte přes zimu ve světlém sklepě, je nutné vyčistit a starat se, aby měly dostatek vzduchu. Rostliny během zimních měsíců ztratí většinu listů, ty je ale nutné odstranit dřív, než začnou na rostlině zahnívat a ohrožovat zdravé stonky. Větve zatím nezkracujte, s výjimkou těch, které napadnou houbové choroby.

Konec ledna je doba, kdy můžeme začít s prvními výsevy
Do truhlíčků vysejte celer a papriky pro pozdější výsadby do skleníků či fóliovníků. Semena celeru vysejte na povrch výsevního substrátu a jen mírně je přimáčkněte. Substrát udržujte vlhký mlžením. Teplotu na povrchu výsevního substrátu je nutné trvale udržet v rozmezí 25–27 °C. Při nižší teplotě vyklíčí méně semen. Doba klíčení celeru je 21 dní a papriky 14 dní. Misky, na kterých klíčí osivo, je nutné umístit na dostatečně světlé místo, jinak vám vyrostou vytáhlé a slabé rostliny.

Jak na škůdce
Mšice (Aphidomorpha) patří mezi nejznámější a nejrozšířenější škůdce všech pěstovaných rostlin. Škodí jim i v zimě. Rostliny napadené mšicemi nejčastěji poznáme tak, že jim žloutnou, deformují se a krabatí listy, z nichž mšice sají šťávu. Dalším příznakem je pak medovice, lepkavá sladká tekutina, kterou mšice vyměšují při sání na listech. Medovice ulpívá na horní straně listu a její vrstva se silně leskne. Druhotně se na jejím povrchu mohou objevovat tmavé povlaky, které zbarvují listy až dočerna. Proti mšicím je možné použít celou řadu přípravků nejen chemických, ale i biologických na bázi olejů.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v lednovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio