Přijďte se do Meteoru zeptat vědce

1. leden 2014

V průběhu každého měsíce můžete zasílat své dotazy vybranému vědci. Každý měsíc vybere vědec vítěze, který odpověď na svůj dotaz získá osobně při návštěvě Meteoru.

Počátkem roku 2014 jsme spustili dlouhodobou soutěž Meteoru. V daném měsíci je vyhlášen okruh otázek podle specializace daného odborníka. V lednu to byla astronomie, v únoru to je genetika. Naše soutěž se liší od běžných soutěží tím, že po Vás, posluchačích, nechceme žádné odpovědi. Nemusíte prokázat žádné znalosti, na nic se Vás neptáme. Naopak, Vy jste ti, kteří se ptají. Vaše zvídavost, je to, co nás zajímá!

Vědci jsou zvyklí odpovídat na otázky, vždyť sama příroda jim je klade a často dost záludné. Dokážou být posluchači Meteoru ještě záludnější, originálnější nebo zajímavější? Lámete si hlavu nějakým problémem a nemáte se koho zeptat? Teď máte možnost. Od vyhlášení tématu a jména vědce ve vysílání Meteoru až po termín uzávěrky v daném měsíci, můžete své otázky zasílat na adresu meteor@rozhlas.cz. Samozřejmě můžete posílat i klasické dopisy na adresu Český rozhlas, Vinohradská 12, PSČ 120 99, Praha 2 a na obálku připište Meteor.

Logo

Květen: František Čermák - jazykověda
V květnu se můžete ptát Prof. Františka Čermáka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na vše, co se týká jazyka českého i jiných jazyků, popř. porovnání jazyků. Uzávěrka soutěže je o půlnoci z 26. na 27. května.

Duben: Jan Žďárek - entomologie
V dubnu se můžete ptát Prof. Jana Žďárka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR na vše, co se týká hmyzu. Vítězem se stal Jan Klimeš z Mnichovic. Vítězná otázka:

Prof. Jan Žďárek

Proč hmyzí druhy nedorůstají velikostí srovnatelných třeba se savci?

Odpověď Jana Žďárka a jeho setkání s vítězem si můžete poslechnout v Meteoru s premiérou 3. května 2014 v našem iradiu.

Březen: František Koukolík - neurologie
V březnu jste se mohli ptát MUDr. Františka Koukolíka, DrSc. z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze na vše týkající se fungování mozku. Vítězkou se stala Jindra Broukalová z Prahy. Vítězná otázka:

MUDr. František Koukolík

Zajímalo by mne, jak se moderní neurověda dívá na lidskou svobodu. Do jaké míry je to věc reálná a do jaké míry naše fikce?

Odpověď Františka Koukolíka a jeho setkání s vítězkou si můžete poslechnout v Meteoru s premiérou 5. dubna 2014 v našem iradiu.

Únor: Jaroslav Petr - biologie
V únoru jste se mohli ptát Prof. Ing. Jaroslava Petra, CSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby. Mohli jste klást otázky z biologie na témata, která mají blízko ke genetice a biotechnologiím. Například na vše, co se týká genetických modifikací, klonování, oplození ve zkumavce a podobná témata. Vítězem se stal PhDr. Jan Škoda z Prahy. Vítězná otázka:

Prof. Jaroslav Petr

Bylo by možné pomocí genetického inženýrství urychlit domestikaci vhodných druhů zvířat (nabízejí se např. antilopy, jelenovití, hroši atd.)? Kdyby se eliminovaly geny pro agresivitu, ostražitost nebo rychlý útěk a naopak dodaly geny pro podřízené jednání a flegmatičnost. (Pokud tedy takové geny existují).

Odpověď Jaroslava Petra a jeho setkání s vítězem si můžete poslechnout v Meteoru s premiérou 1. března 2014 v našem iradiu.

Leden: Jiří Grygar - astrofyzika
V lednu jste se mohli ptát RNDr. Jiřího Grygara, CSc. z Fyzikálního ústavu Akademie věd. Vítězem se stal Ing. Vladimír Hrabánek, CSc. z Prahy. Vítězná otázka byla složitější:

Jiří Grygar

Dva američtí astronomové se podílejí na řešení problému mapování objektů ve vesmíru. Provádí vyhledávání objektů a měří jejich polohu vzhledem k Zemi, tj. měří vzdálenost a další souřadnice, pak je označí a zanesou do mapy ve 3D na počítači. Toto provádějí již několik roků. Je někde možno vidět, k jakým výsledkům již došli, případně se dozvědět další podrobnosti. Nějaké informace jsem o tom zaznamenal v pořadu BBC o astronomii, bohužel mi unikla jména astronomů. Pořadem provázel tuším C. Sagan.

Odpověď Jiřího Grygara a jeho setkání s vítězem si můžete poslechnout v Meteoru s premiérou 1. února 2014 v našem iradiu.

Jiří Grygar k zaslaným soutěžním otázkám říká. „Překvapilo mě, jak velké množství otázek přišlo a jak jsou dobré. Někteří posluchači se omlouvají, že jejich otázky jsou hloupé nebo naivní. To vůbec nemusí. Neexistuje hloupá otázka, jen hloupá odpověď. Došlé otázky jsou úhrnem opravdu moc dobrý studijní materiál. S něčím podobným jsem se vlastně nikdy nikde nesetkal.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio