Přijdou mi směšní lidé, kteří říkají, co všechno postavili. Architektura je kolektivní práce, připomíná Adam Gebrian
„Architektura je specifická odpověď na specifické zadání konkrétních lidí. To, co pro jednoho poctivě uděláte, nemusí pro jiného fungovat,“ říká Adam Gebrian. Proč se rozhodl pro propagaci architektury místo vlastního navrhování staveb? Jaké trendy sleduje v současné architektuře? Zajímá ho i téma následné údržby? Baví ho názory studentů? Kde na světě se cítí opravdu dobře? A proč je Český rozhlas postaven na nejhorším možném místě v Praze?
Po škole pracoval na různých návrzích, které stojí po celém světě. Ale mlčí o tom. „Je to vždycky velká kolektivní práce a vy tam máte malou roli. Přijdou mi směšní lidé, kteří říkají: Já postavil to a to.“
Vzájemný dialog je pro něj důležitý. „Nikdy jsem nepředstíral, že mám pravdu. Snažím se věcem porozumět, pochopit je a rád si svůj názor obouchám o někoho jiného. Nejvíc mě baví, když mi můj pohled dokáže někdo zkorigovat – protože to je nová informace.“
Dá se podle Adama Gebriana v dnešní architektuře vystopovat nějaký trend? „Když jsem začal studovat architekturu, všichni chtěli dělat jen nové věci. Rekonstrukce existujícího, energie, ekologie, šetření – to dřív nikoho nezajímalo.“
„Uplynulo 10, 15 let a je z toho trend. Najednou nastala obrovská senzitivita k tomu, že tady něco stojí. A bourání by bylo neekologické. Takže je to určitě jedno z velkých témat,“ uzavírá Adam Gebrian.
Související
-
Pražský hrad se mi vzdálil. Po blackoutu by se teď mohlo rozsvítit, doufá architekt Josef Pleskot
Jak vnímá Pražský hrad? „Když jsem se podíval z Karlova mostu na hradní panorama, bylo pro mě po roce 1989 naplněné obsahem. Viděl jsem státotvorné vyzařování,“ popisuje.
-
Host: teoretik architektury Adam Gebrian
Proč se místo navrhování staveb rozhodl pro propagaci, ale i kritiku architektury? Co je hlavním smyslem architektury?
-
Neznám novodobý kostel, který by se podařil, říká architekt roku 2020 Zdeněk Fránek
Měl by být novodobý kostel dominantou v panoramatu města? A na čem možná dnes ztrácí katolická církev? Ptala se na Velký pátek svého hosta sestra Angelika.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.