Příběhy slavných: Petr Parléř

13. červenec 2015

Jeden ze stavitelů slavného chrámu sv. Víta nebo Karlova mostu. Životní příběh kameníka, sochaře a řezbáře vám budou vyprávět Jaroslav Kuneš a Simona Peková.

Petra Parléře povolal z Německa do české metropole samotný Karel IV. Psal se rok 1356 a Petrovi bylo teprve 23 let. Král totiž potřeboval architekta, který by se po smrti Matyáše z Arrasu ujal jedné z nejvýznamnějších pražských staveb, chrámu sv. Víta.

Pokračoval, ale podle svého

Ve stavbě dómu pokračoval ale podle vlastních plánů, které vycházely z nových prvků vývoje gotické architektury. V Praze toho ale postavil daleko víc: kostel Všech svatých, a především kamenný most, který dnes známe jako Karlův se staroměstskou mosteckou věží.

Byl ale taky sochař

Petr Parléř byl ale také kameník, sochař a řezbář. Pro Svatováclavskou kapli vytvořil sochu sv. Václava. Jeho bustu najdete v interiéru chrámu sv. Víta. Dokonce ji sám vytesal. Jeho ostatky jsou dodnes uloženy pod dlažbou tohoto jeho největšího a životního díla. A to spolu s jeho předchůdcem Matyášem.


Petr Parléř
narozen: 1332(3), Kolín nad Rýnem nebo Gmünd
zemřel: 13. července 1399, Praha

Postavil i další skvosty

Předpokládá se, že se podílel i na návrhu chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Stavbu ale vedl jeho syn Jan. Podpis Petra Parléře najdete ale i u stavby kaple Staroměstské radnice, u Kostela Matky Boží před Týnem nebo u dostavby hradu Karlštejn

Jak je z výčtu jeho děl asi patrné, stavitel byl sice do Prahy povolán, ale nakonec se tady usadil, stal se pražským měšťanem, a dokonce i konšelem na Hradčanech.

Mistr Petr Parléř, který dal českým zemím jedny z největších skvostů pozdně gotické architektury, zemřel v den sv. Markéty asi ve věku 67 let.

Další muži rodu

A do našich dějin se nezapsal jen Petr Parléř, ale i jeho bratři, synové i synovci. Ti totiž ještě další léta zasahovali, v takzvaném parléřovském hnutí, do života nejen Čech a Moravy, ale celé střední Evropy.

Účinkují: Jaroslav Kuneš, Simona Peková
Připravil: Josef Veselý
Režie: Petr Dufek
Vyrobeno v Českém rozhlase Brno v roce 2009

Poslouchejte od pondělí 13. do pátku 17. července. Jednotlivé díly najdete po jejich odvysílání zde. Ostatní Příběhy slavných najdete v iRadiu.

Klenba Chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha
autoři: lup , ČRo Dvojka
Spustit audio