Karlův most. Podle pověsti určil datum i čas položení základního kamene císař Karel IV.
Základní kámen Karlova mostu byl pravděpodobně položen 9. července 1357. Podle pověsti určil přesné datum i čas císař Karel IV. Velmi důvěřoval astrologům a zvolil okamžik, který měl mostu přinést štěstí. Existuje i teorie, podle které se tak mělo stát 9. 7. 1357 v 5 hodin a 31 minut ráno. Když se všechny číslice tohoto data a času napíší za sebou, vznikne řada lichých číslic od jedničky k sedmičce a zase zptáky – takzvaný palindrom.
Tento výklad má však řadu trhlin. Ve 14. století platil Juliánský kalendář a používala se římská datace, takže nápad s řadou arabských číslic by nefungoval. Navíc se tehdy čas měřil pouze na hodiny. Minuty jsou až záležitostí pozdější doby, ve 14. století dokonce neznali ani minutovou ručičku. Bez ohledu na legendy byl most dokončen roku 1402 a i přes několik fatálních poškození při povodních slouží dodnes.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Ferdinand Maxmilián Brokoff. Osamělý génius, který změnil tvář Prahy
Nejslavnějším dílem Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa je soubor devíti sousoší na Karlově mostě. Přestože se dožil jen 42 let, zanechal po sobě úctyhodný odkaz.
-
Příběhy slavných: Petr Parléř
Jeden ze stavitelů slavného chrámu sv. Víta nebo Karlova mostu. Životní příběh kameníka, sochaře a řezbáře vám budou vyprávět Jaroslav Kuneš a Simona Peková.
-
Povodně. Prahu trápily pravidelně a na čas měnily podobu města
Během husitských válek strhla velká povodeň v Praze pět pilířů Karlova mostu. Povodně trápily Prahu pravidelně a ty obzvláště silné na čas měnily podobu města.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.