Příběhy slavných: Petr Parléř
Jeden ze stavitelů slavného chrámu sv. Víta nebo Karlova mostu. Životní příběh kameníka, sochaře a řezbáře vám budou vyprávět Jaroslav Kuneš a Simona Peková.
Petra Parléře povolal z Německa do české metropole samotný Karel IV. Psal se rok 1356 a Petrovi bylo teprve 23 let. Král totiž potřeboval architekta, který by se po smrti Matyáše z Arrasu ujal jedné z nejvýznamnějších pražských staveb, chrámu sv. Víta.
Pokračoval, ale podle svého
Ve stavbě dómu pokračoval ale podle vlastních plánů, které vycházely z nových prvků vývoje gotické architektury. V Praze toho ale postavil daleko víc: kostel Všech svatých, a především kamenný most, který dnes známe jako Karlův se staroměstskou mosteckou věží.
Byl ale taky sochař
Petr Parléř byl ale také kameník, sochař a řezbář. Pro Svatováclavskou kapli vytvořil sochu sv. Václava. Jeho bustu najdete v interiéru chrámu sv. Víta. Dokonce ji sám vytesal. Jeho ostatky jsou dodnes uloženy pod dlažbou tohoto jeho největšího a životního díla. A to spolu s jeho předchůdcem Matyášem.
Petr Parléř
narozen: 1332(3), Kolín nad Rýnem nebo Gmünd
zemřel: 13. července 1399, Praha
Postavil i další skvosty
Předpokládá se, že se podílel i na návrhu chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Stavbu ale vedl jeho syn Jan. Podpis Petra Parléře najdete ale i u stavby kaple Staroměstské radnice, u Kostela Matky Boží před Týnem nebo u dostavby hradu Karlštejn
Jak je z výčtu jeho děl asi patrné, stavitel byl sice do Prahy povolán, ale nakonec se tady usadil, stal se pražským měšťanem, a dokonce i konšelem na Hradčanech.
Mistr Petr Parléř, který dal českým zemím jedny z největších skvostů pozdně gotické architektury, zemřel v den sv. Markéty asi ve věku 67 let.
Další muži rodu
A do našich dějin se nezapsal jen Petr Parléř, ale i jeho bratři, synové i synovci. Ti totiž ještě další léta zasahovali, v takzvaném parléřovském hnutí, do života nejen Čech a Moravy, ale celé střední Evropy.
Účinkují: Jaroslav Kuneš, Simona Peková
Připravil: Josef Veselý
Režie: Petr Dufek
Vyrobeno v Českém rozhlase Brno v roce 2009
Poslouchejte od pondělí 13. do pátku 17. července. Jednotlivé díly najdete po jejich odvysílání zde. Ostatní Příběhy slavných najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.