Katedrála svatého Víta. Chybělo málo a památka zůstala torzem
Katedrála svatého Víta byla vysvěcená 12. května 1929. Přitom chybělo málo a památka zůstala torzem. V době národního obrození se národ skládal na Národní divadlo, ale na katedrálu jako by všichni zapomněli. Základní kámen položili už v době Karla IV.. Po staletí nedokončená stavba zažila požár, drancování i dělostřeleckou palbu. Ještě v polovině 19. století se o ní psalo jako o impozantní zřícenině uprostřed hlavního města Čech.
Vše změnil až zvláštní sen jednoho zdánlivě obyčejného kněze. Václav Michal Pešina z Čechorodu měl opakované vidění, že on je tím vyvoleným, kdo katedrálu zachrání a dostaví. Zdálo se to jako nesplnitelný úkol, ale cesty boží jsou nevyzpytatelné. Díky shodě řady okolností Pešina nakonec ovlivnil veřejné mínění do té míry, že se po jeho smrti skutečně rozjela sbírka na dostavbu gotického klenotu.
Katedrála neměla funkční varhany
Na projektu se podílelo několik architektů. Nejvýraznější otisk zanechal Josef Mocker, který kvůli odvážnému návrhu čelil nenávistné kampani, že katedrálu zničil. Práce na dostavbě trvaly déle než padesát let, přesto v době vysvěcení chrám ještě nebyl hotový a práce probíhají vlastně dodnes. Třeba až v roce 2012 se na věž vrátily tři zvony, které byly roztaveny během první světové války.
V době vysvěcení katedrála neměla ani funkční varhany, které jsou duší každého kostela. Provizorní a poruchový nástroj je v chrámu dodnes, ale to se brzy změní. Hlavní lodí se rozezní zvuk nových varhan a katedrála bude po téměř 680 letech konečně dokončena.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
140. schůzka: Katedrála – Matyáš z Arrasu a Petr Parléř
„Ad similitudinem ecclesiae Romanae rotundam,“ neboli: „k podobě kostela římského okrouhlý.“ Tak takový měl být kostel svatého Víta na Pražském hradě.
-
V Praze byl objeven světový unikát
V roce 2002 byla v kapli sv. Jana Křtitele v katedrále sv. Víta otevřena gotická tumba Břetislava II. Kníže je na horní desce spodobněn ve zbroji, jeho postavu zřej...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.