O pořadu Příběhy 1. světové války

Minisérie dokumentů mapující 12 lidských osudů ve válečných letech 1914–1918 tak, jak je zachytily dopisy nebo deníky. Připraveno ke 100. výročí první světové války.

Všech 12 osudů dokumentují dopisy a deníky z fronty, které jsou v držení potomků, nebo dokumenty v archivech a depozitářích regionálních muzeí.

Zaznamenávají vliv velkolepě tragického válečného dění v „malém českém životě“. Válka nebyla jen polem slávy a monumentálním hřbitovem bojišť, ale také zhoubně vyčerpávajícím morem, který znepříjemňoval život v zázemí.

Čtěte také

Bída, hlad, drama opuštěných žen, dezertéři… To všechno ještě znásobeno paradoxem našeho českého národa, který válku nechtěl. Byl do ní ale jako součást Rakousko-Uherska vmanipulován.

Téměř 1,5 milionu českých mužů tak obléklo vojenskou uniformu proti své vůli a na rozkaz jeho veličenstva císaře Františka Josefa I.

Vedle známých osobností jako sochaře Otto Guttfreunda, Alice Masarykové nebo malíře Jindřicha Pruchy poznáte i zcela neznámé příběhy řidiče Leopolda Lojky, Josefíny Stloukalové, obchodníka Václava Kasala a dalších.

Historie:
Pořad vysílá Dvojka v červenci a srpnu 2014 u příležitosti 100. výročí první světové války.

Pořad připravují

Další pořady

 • Zálety Aleny Zárybnické

  To si nemůžete nechat ujít. Vypravte se s oblíbenou televizní moderátorkou každý týden na zálety!

 • Kulatá muzika

  Desky, které stojí za to poslouchat...

 • eRko

  Magazín o Českém rozhlase. Novinky z vysílání, zajímavosti ze zákulisí, rozhovory se zajímavými lidmi i soutěž o ceny. Moderuje Jan Kovařík.

 • Pochoutkový rok

  Kulinární průvodce pro všechny milovníky jídla. V rámci pořadu vyhlašujeme soutěž Pochoutkový rok o váš nejlepší recept. Vítěz získá vybavení do kuchyně za 100 000 Kč.