Příběh Mašínů symbolizuje to, čím si prošly moderní československé dějiny, soudí režisér Tomáš Mašín
Je vytrvalý a trpělivý. Přípravy na jeho nový film trvaly 11 let. Třikrát se projekt zastavil, jednou dokonce měsíc před začátkem natáčení. Konečně je tady snímek o bratrech Mašínech. Považuje je za hrdiny? Přepisoval během let scénář? A jaká byla jeho cesta k divadlu?
Režisér cítí velkou úlevu, že je film Bratři po tak dlouhé době konečně hotový. „Těším se, že zavřu dveře. Ten batoh ale zůstává mně i producentovi tím, že nás posunuli do soutěže o ceny Akademie,“ uvádí režisér Tomáš Mašín, který je s bratry příbuzný. Přesto ho prý tento fakt nijak nesvazoval.
„Ta přízeň je docela široká a pro mě to nikdy nehrálo roli. Nebyl to hnací motor a vůbec se mě to nedotýká.“ Při přípravě filmu se sešel s Josefem Mašínem a probíral s ním různé detaily. „Drobnosti ze života, které mě zajímaly asi nejvíc, detaily odbojové činnosti, vztahy v rodině…“
„Rodina Mašínových mapuje to, čím si moderní československé dějiny prošly. Kdokoli se seznámí s jejich příběhem, tak o něm hovoří jako o úžasném filmovém příběhu. Myslel jsem si to po přečtení knihy Jenom ne strach. Má velký spád a vysloveně se vám před očima odehrávají filmové obrazy. Alespoň u mě to tak bylo,“ uzavírá Tomáš Mašín v Blízkých setkáních.
Související
-
Spisovatel a režisér Jindřich Mann. Jaký film v Německu nikdy nenatočil a dnes toho lituje?
Spisovatel, režisér a scenárista Jindřich Mann se pohybuje mezi Prahou a Berlínem. Co všechno zanechal roku 1968 v Praze? O čem vypráví jeho kniha Stříbrný kouzelník?
-
Úžasné životy: režisér Jiří Krejčík podle herečky Božidary Turzonovové
Výbušný cholerik, který škrtí herečky! Takovou pověst měl legendární filmový režisér, který do zlatého fondu české kinematografie přispěl několika zásadními filmy.
-
Nenávidím elitářské umění. Vždycky si v hledišti představuju obyčejného člověka, říká Ondřej Sokol
Kdy jako režisér cítí radost? „Když mám pocit, že se dotýkám něčeho nadpozemského. Těch okamžiků není moc, ale málokomu se to v jiné profesi může podařit,“ uvažuje nahlas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.