Při jarním úklidu nezapomínejme na dveře

5. březen 2014
Rada pro tento den

Obvykle se soustředíme na podlahy a okna. Někdy ovšem zapomínáme na viditelnou součást interiéru: dveře.

Dveře s umělým povrchem ošetříme běžnými prostředky pro údržbu nábytku nanesenými na měkký hadřík nebo houbičku, ale stačí je namočit jen do vlažné vody. Omytý povrch samozřejmě vysušíme. Dveře s vysokým leskem očistíme tkaninou s mikrovláknem zvlhčenou v teplé vodě s mýdlovým čističem.
Na dveře s umělými povrchy bychom nikdy neměli používat silikonové leštěnky a přípravky s obsahem alkoholu, které mohou lesklý povrch poškodit. Dýhované dveře s přírodním povrchem nejlépe zbavíme nečistot mýdlovým čističem. Iideální je přípravek s kokosovým mýdlem, který naneseme lešticí utěrkou z mikrovlákna.


Mýdlový prostředek je univerzální

Kromě dýhovaných dveří jej můžeme použít na lakovaný i nelakovaný nábytek, na parkety či dřevěné obložení. Přípravek zanechá saténově lesklý povrch beze skvrn, oživí barvu, vzor dřeva a navíc celý byt příjemně provoní. Vyčištěný materiál navíc získá antistatický náboj, který omezí usazování prachu. V žádném případě k čištění dýhovaných dveří nepoužíváme prostředky s brusnými přísadami. Aby se dveře opravdu leskly, můžeme na ně po jejich očištění nanést leštěnku s akrylátem obsahující včelí vosk. Ta nám vyleští i zrcadla či keramické obklady.


Na sklo stačí teplá voda

Zámky moderních dveří žádnou zvláštní údržbu nepotřebují, stejně jako panty. Čištění skleněných výplní a celoskleněných dveří je také jednoduché. Na čiré sklo stačí horká voda, eventuálně s některým přípravkem na mytí skel a utěrka z mikrovlákna. Umyté sklo nablýskáme leštěnkou, nejlépe s alkoholem. Leptaná skla umýváme pouze čistou vodou, v případě většího znečištění lze použít malé množství běžného prostředku na nádobí. Sklo vždy umýváme celé, a to i tehdy, pokud je znečištěná pouze malá část.

Celý článek najdete v březnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.